Afb. 4. Het feest dat op 1 juli 1852 in Hansweert plaatsvond werd op 10 juli 1852 in 'The Illu strated London News' op deze wijze uitgebeeld. (J. Kok, Knooppunt in West-Europa, pag. 22.) hadden, waren de gouden bergen die, zoals men toen nog veronderstelde, door de op handen zijnde grote inpolderingen voor het grijpen lagen. Nuchter geredeneerd had Otto Verhagen, die met Fransen van de Putte in die tijd tamelijk goed bevriend was, dat kunnen inschatten. Ook van de Goese burgemeester mr. M.P. Blaaubeen was niets te verwachten. Die stelde het meer op prijs om op 1 juli 1852 namens alle gemeentebesturen op Zuid- Beveland als feestredenaar op te treden. Op die dag werd in Hansweert ter gelegen heid van het begin van de werkzaamheden aan het kanaal met veel voorname binnen- en buitenlandse gasten een groot en uit bundig feest gevierd. Een feest dat in de avond van deze mooie en gedenkwaardige zomerdag in Goes nog een vervolg kreeg, waarbij zelfs de weeskinderen niet werden vergeten. Die werden onthaald op bier en kleine versnaperingen. Ze zouden zich dan later met genoegen de dag van de aanvang van de werkzaamheden aan het kanaal door Zuid-Beveland kunnen herinneren. Otto Verhagen zal er niet vrolijk van geworden zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken Eind 1851, begin 1852 werden pogingen in het werk gesteld om de Gemeente Goes zit ting te laten verkrijgen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, die daar op grond van het Koninklijk Besluit van 9 november 1851was opgericht. Hiertegen rezen bezwaren van de kant van de Commissaris des Konings. Hij sugge reerde dat Goes wellicht met andere gemeenten in Zuid-Beveland een Kamer van Koophandel en Fabrieken kon oprich ten. De gemeenten 's-Heer Arendskerke, Kattendijke en Kruiningen bleken bereid om samen met Goes een Kamer op te rich ten. Het hoofddoel van de Kamers was het adviseren en voorlichten betreffende de belangen van de nijverheid in het alge meen. Goes nam met 6 leden zitting, de

De Spuije | 2005 | | pagina 8