Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Otto Verhagen (1814-1870), ondernemer te Goes (deel II en slot) G.J. Lepoeter Kerkelijke liefdadigheid: het 'geval' Martina Kaboord Albert L. Kort Mededelingen vanuit het museum Gerard Heerebout Activiteitenprogramma 2005 Hanny Louisse Zoekplaatje Reacties van lezers Om aan de straf te ontkomen W.P. den Toom Gezocht De NV Zeeuwsche Landmaatschappij Jan de Jonge De landsparochie van Zuid-Beveland (deel I) P.S.G. Raas t Boekindruk: Kwadendamme, dorp aan de Quadendam Hugo de Potter 600 Jaar Goes en de kerken 1 2 15 20 22 23 23 24 25 26 36 38 40 In de vorige Spuije konden we het eerste deel lezen van het artikel, door G.J. Lepoeter, over het leven van de Goese ondernemer Otto Verhagen. Vooral zijn activiteiten in de zoutziede rij en de meekrapbereiding kregen daar de nodige aandacht. In het tweede deel gaat het vooral over zijn bemoeienissen met de politiek. Of het nu de gemeenteraad van Goes betrof, Provinciale Staten of de Kamer van Koophandel, Otto nam enthousiast aan de discussies deel. Vaak met originele ideeën, zoals een kanaal van de Biezelingse Ham naar Goes, dat daardoor 'het vereenigingspunt der binnenlandsche scheepvaart' zou worden. Maar ook aller lei maatschappelijke organisaties ontsnapten niet aan zijn aandacht. Het tweede artikel, door Albert Kort, laat een ander aspect van de negentiende-eeuwse maatschappij zien: de gebrekkige armenzorg. In sommige gevallen was het niet geheel dui delijk wie de verantwoordelijkheid droeg voor een persoon die in behoeftige omstandigheden kwam te verkeren. Dan kon het gebeuren dat er een onverkwikkelijke strijd ontstond tus sen de betrokken organisaties. Met als voornaamste slachtoffer natuurlijk degene die hulp nodig had. Ook in het hier besproken 'geval', Martina Kaboord, gebeurde dat. Nu het museum zover is dat het zijn deuren heeft geopend neemt Gerard Heerebout ons mee op een tochtje langs de zalen. Aan de hand van verschillende thema's wordt de geschie denis van Goes en de Bevelanden getoond. Niet alleen met behulp van de vaste collectie, maar men zal indien mogelijk ook inspelen op de actualiteit. Het derde langere artikel in deze extra dikke Spuije gaat over een stuk Zeeuwse landbouw- geschiedenis. Jan de Jonge bespreekt de opkomst en ondergang van de Zeeuwsche Land maatschappij. De oprichters van dit beleggingsfonds in landbouwgrond streefden er vooral naar landbouwgrond zoveel mogelijk in Nederlandse handen te houden. Daarnaast wilden ze aangekochte bedrijven zodanig verkavelen dat er een 'meer normaal en voordelig geheel' ontstond. Een loffelijk streven dat echter op heel wat problemen zou stuiten. Met deze artikelen en de andere bijdragen wensen wij u veel leesplezier. De redactie 1

De Spuije | 2005 | | pagina 3