600 Jaar Goes en de kerken hun godsdienst in het openbaar te belijden, dus ook het recht om kerken te bouwen. In Kwadendamme begon de bouw van een katholieke kerk in 1801. De kerk kreeg de vorm en de omvang van een boerenschuur. Dat was niet alleen goedkoop, maar mocht onverhoopt de Rooms Katholieke gods dienst weer verboden worden, dan kon men er eenvoudig een hofstede van maken. Honderd jaar later werd met de bouw van een nieuwe (de huidige) kerk begonnen. Van de dorst hoefde men in Kwaden damme niet om te komen. Het dorp telde in 1911 niet minder dan tien cafés. Naast de gebruikelijke bedrijfjes die men op ieder dorp tegenkwam, waren er ook een aantal klompenmakerijen in het dorp gevestigd. Opvallend, maar niet ongewoon in een katholiek dorp, zijn voorts nog de handboogschutterijen. Bij de bevrijding in september 1944, kwa men vijftien inwoners om het leven en wer den veel gebouwen verwoest of beschadigd. Slotbeschouwing De schrijver heeft weer een stuk geschiede nis van de gemeente Borsele op papier gezet. De Kwadendammers kunnen trots zijn op hun 'dorp', waar het leven nog niet zo kwaad is. Hugo de Potter Op zaterdag 22 oktober 2005 organiseren de plaatselijke kerkgenootschappen en het humanistisch verbond in Goes een sympo sium in de Grote of Maria Magdalenakerk, waarin de rol van de kerken door de eeu wen heen centraal staat. Er vindt een drie tal lezingen plaats, er zijn muzikale inter mezzo's en er wordt een forumdiscussie gehouden. Voor de bezetting van het forum denkt men aan de vicaris-generaal van het Bisdom Breda, een lid van het humanis tisch verbond, aan Jacobine Geel en aan prof. de Reuver. Op dit moment hebben nog niet alle gevraagde personen geant woord. De discussie staat onder leiding van Bart van Noord, van het provinciaal kerke lijk centrum Zeeland. Inhoudelijk wordt ingegaan op de vraag wat de kerken door de eeuwen heen voor de Goese burgers hebben betekend. Waarom vonden er schisma's plaats en welke lande lijk bekende figuren, zoals de predikant Smytegelt, kwamen er zoal uit Goes. Het symposium wordt nadien voortgezet in een vijftal winteravond lezingen waarin de geschiedenis van alle Goese kerken, maar ook zaken als toenemende onkerkelijkheid en de toekomst van de kerken worden behandeld. Vrijwel alle Goese kerken participeren in deze zaak en dat is op zich al een uniek gegeven. Iedereen is van harte welkom op zaterdag 22 oktober 2005 in de Grote of Maria Magdalenakerk. Houdt u de aankon digingen in de plaatselijke en regionale pers in de gaten. 40

De Spuije | 2005 | | pagina 42