alleen als achternaam De Koster. De half broer van Adriaan, geboren uit het tweede huwelijk van zijn vader, staat in de geboor teakte vermeld als Willem Verhage. In de huwelijksakte van Adriaan is zijn achter naam opgenomen als De Koster Verhage. In de overlijdensakte van één van zijn kin deren wordt de naam weergegeven als De Kosten Verhagen. Daar Adriaan de Koster Verhage geen opvolgers had, bood hij de windkorenmolen met ijzeren as en -roeden en 2 koppel maal stenen, alsmede het erf met stal en bouw land en het woonhuis op erfpachtgrond, in 1896 te koop aan. De openbare verkoop door notaris Pilaar vond op 16 januari van dat jaar plaats in de herberg van L. Korstanje te Oud-Sabbinge. Koper werd Willem Cense, van beroep manufacturier, uit Goes voor f. 4.900,- vermeerderd met 8V2% onkosten. Reeds op 15 februari 1896 verkocht Willem Cense de molen met opstallen aan Dingenis van Strien voor een bedrag van f. 5.400,-. Dingenis van Strien werd geboren op 23 oktober 1860 te Wolphaartsdijk als zoon van Willem van Strien en Dina Mieras. Zijn vader Willem van Strien had, zoals eerder vermeld, destijds een vergunning aangevraagd voor de bouw van een molen te Oud-Sabbinge, maar omdat hij toen de molen 'De Hoop' te Wolphaartsdijk had gekocht had hij deze aanvraag ingetrok ken. Dingenis van Strien was nu eigenaar van de molen te Wolphaartsdijk en die te Oud- Sabbinge. Hij huwde op 18 april 1883 met Geertruid Tolhoek. Uit het huwelijk wer den 2 kinderen geboren, Willem, op 12 januari 1884 en Jacobus, die 3 maanden oud op 7 april 1886 is overleden. Op 16 februari 1912 overleed zijn vrouw Geertruid Tolhoek. Hij hertrouwde op 25 april 1913 met Martina Zandee. Op 4 december 1933 is Dingenis van Strien te Wolphaartsdijk overleden. De molen te Oud-Sabbinge heeft hij op 2 maart 1909 verkocht aan Cornelis van Oeveren. De molen 'De Hoop' te Wolphaartsdijk werd op 9 juli 1918 verkocht aan Dingenis Johannes de Regt. Cornelis van Oeveren werd geboren in Oos- terland op 17 februari 1880 en huwde op 5 september 1907 te 's-Heer Arendskerke met Maatje de Jonge, geboren op 1 septem ber 1881 te 's-Heer Arendskerke. Uit hun huwelijk werd op 27 januari 1910 hun dochter Johanna Leuntje geboren. Zij huwde later met Pieter Lindenberg, land bouwer in de Westerlandpolder te Wolp haartsdijk. Zoon Pieter Maarten werd geboren op 6 september 1911 en overleed op 12 juli 1912. Cornelis heeft destijds de molen de naam 'De Haas' gegeven. Voor de molen werd 1928 een rampjaar. Door een warmloper brandde de molen geheel uit. De brandweer en de toegescho ten buurtbewoners konden daar niets aan veranderen. I Afb. 2. De uitgebrande molen. De geredde goederen worden naar een tijdelijke opslag afgevoerd. Na de brand is de romp afgetopt en voor zien van een sierrand, op twee ijzeren bal ken is een sokkel gemetseld waarop een zeemijn uit de eerste wereld oorlog is geplaatst, daarop een ijzeren pijp, tevens bliksemafleider met een rood-wit-blauw geschilderde windwijzer. Het herstel van het maalwerk met twee koppels stenen en de aandrijfwielen van hout en gietijzer werd uitgevoerd door de molenmaker Van Riet uit de Lange Vorststraat te Goes. De uit 1917 stammende hulpmotor van het merk 'Deutz-Brons' moest nu het werk van de wind overnemen. Maarten Viergever, evenals zijn oom Cornelis van Oeveren, 11

De Spuije | 2005 | | pagina 13