Een verre reis naar het Land van Hulst Cees de Vries De Buiten-Bevelandse reis van 10 septem ber jl. naar Hulst, 'Reynaertstad' en de meest Vlaamse stad van Nederland is een buitengewoon interessante onderneming gebleken met een verrassend programma en een enthousiaste en boeiende uitleg. Hulst wordt in het activiteitenprogramma 2005 aangekondigd als de meest Vlaamse stad van Nederland maar er kan ook van worden gezegd dat het de meest Neder landse stad van Vlaanderen is. Voor wat betreft de naam 'Reynaertstad' zijn de meningen nogal verdeeld. Knuvel- der en Heeroma neigen naar Gent als bakermat van de Reinaert terwijl P.J. Brand en E. Cramer-Peeters een schrijver uit Hulst aanmerken als auctor intellectualis. Dit onder toejuiching van de Oudheidkundige kring 'De vier ambachten' te Hulst. Fort Zandberg De rondleiding werd verzorgd door Paul Stockman van de Oudheidkundige kring die niet, zoals aangekondigd, begon met een wandeling langs stadhuis, stadsmolen enz. maar, gezien het fraaie weer, aanving met een tocht langs de buitengebieden. De eerste bezichtiging betrof Fort Zand berg. De uitleg van het verleden van dit fort vond plaats op een onverhard pad tus sen weilanden, hekken, een paar koeien en een boerderij met schuur op de achter grond. Je kon met de beste wil van de wereld niet vermoeden datje op dit punt in een fort stond en zonder uitleg van een des kundige zou je er van je leven niet achter komen wat daar ooit had gestaan. Paul Stockman bleek echter een boeiend verteller. Na enkele zinnen zat of stond je meteen in de Tachtigjarige Oorlog en kon je de kanonnen horen en de kruitdampen ruiken. Rond 1584 waren de zeedijken van Saeftinge doorgestoken en het gebied ten noordoosten van Hulst was onder water komen te staan. Hierdoor konden de vijan delijke schepen Hulst zeer dicht naderen en er dienden voor wat betreft de verdedi ging van de stad maatregelen genomen te worden. De Spanjaarden zijn toen langs het onderwater gelopen gebied op een pleistocene dekzandrug begonnen met de bouw van Fort Zandberg, alsmede een aan tal andere forten die met elkaar verbonden waren door middel van wallen. Fort Zandberg was op ongeveer vier kilo meter ten noordoosten van Hulst gesitu eerd en vormde aldaar de hoeksteen van de verdediging van Hulst. Ondanks de fortifi catie lukte het Prins Maurits in 1591 Fort Zandberg en geheel Hulst op de Spanjaar den te veroveren. Nadat Fort Zandberg was ingenomen zijn er verbeteringswerk zaamheden uitgevoerd doch dit heeft niet kunnen verhinderen dat de Spanjaarden Hulst in 1596 opnieuw hebben veroverd. Pas in 1645 kwam door toedoen van Frederik Hendrik het fort weer in Staatse handen. Op de plek waar wij dit alles hebben aan gehoord was zoals gezegd niet veel van het fort te zien, doch door de boeiende vertel lingen kwam een beeld tevoorschijn, en van een pleistocene dekzandrug naar de werk zaamheden van Prins Maurits was in tijd en ruimte slechts een stap. Vanaf de oost zijde konden de contouren goed worden waargenomen (foto) en, ook van op de linie- dijk, waar wij uitleg hebben gekregen omtrent het functioneren van een redoute. De Stenen Beer Na de bezichtiging van een restant van een vroegere inundatie genaamd 'zestig voet', een water van vijftien meter diep, werd een bezoek gebracht aan De Stenen Beer. Aan de weg die ten oosten van Fort Zand berg ligt en die thans Beerweg heet, werd in 1784 de sluis van de Stenen Beer gebouwd. De Beer bestond uit een waterke- rende muur en een tweetal spuikokers. De bovenzijde van de Beer was voorzien van een ezelsrug, die puntvormig was. De bouw van de Stenen Beer ging in combinatie met andere sluizen en was in hoofdzaak bedoeld voor inundatie. De herdijkte pol- 29

De Spuije | 2005 | | pagina 31