Gezocht zijn beroemde en toch bescheiden gebleven vader hebben gedacht. (Voor een afbeelding van het koperen plaatje van de doodskist zie de binnenzijde van het achterblad.) Noten: 1. Fragment uit de brochure: De Goese jaren van Frans Naerebout, door Frank de Klerk, augustus 2005. Deze brochure is verschenen ter gelegenheid van de gelijkna mige tentoonstelling in het Historisch Museum De Bevelanden. 2. GA Goes, archieven notarissen, inv.nr. 1240, aktenr. 977. Het horloge wordt later gedragen door een klein zoon die ook Frans heet, en ook zeeloods is. Bij een scheepsramp in 1858 vergaat een Frans schip bij Duin kerken; alle opvarenden komen om, waaronder ook de loods Frans Naerebout. Als zijn stoffelijk overschot aan spoelt kan hij dankzij het horloge worden geidentifi- ceerd. 3. Goesche Courant, 4 september 1818. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opent in haar bijzondere verga dering van 31 augustus 1819 een intekenlijst om de kos ten voor de grafsteen voor Naerebout, 200 gulden, te dekken. In deze vergadering komt het benodigde geld meteen bij elkaar. In de vergadering van 15 september bedankt G.J. van den Bosch namens de familie Naere bout de Maatschappij voor haar zorgen rond de begrafe nis. 4. GAG, archief Maatschappij tot Nut, inv.nr. 1, notulen 15 september 1818. Deze tekst is niet gebruikt. In de Grote of Maria Magdalenakerk van Goes bevinden zich twee stenen van Frans Naerebout: een zerk met de tekst: Hier rust Frans Naerebout. Op de steen is het koperen plaatje van de doodskist bevestigd, waarop staat: Frans Naerebout, overleden den 29 augustus 1818, Oud 70 jaren. De tweede steen is een gedenk steen, met de tekst: Hier rust de beroemde zeeman en edele Menschenvriend Frans Naerebout geboren te Veere den 30 Augustus 1748 Overleden aan het Sas van Goes den 29 Augustus 1818 De leden van het Goessche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen ter zijner eere. Zie L.J. Abelmann, De grafzerken in de Grote - of Maria Magdalenakerk te Goes. Goes 1981. 5. GAG Archief Stad Goes.inv.nr. 479, correspondentie 1819, nr. 328. 6. GAG ASG.inv.nr. 1495. De scheepstypen die binnenlo pen zijn: hoogaars, poon, hengst (van M. Naerebout), schouw, spriet, tjalk, gaffel. Na het voltooien van mijn boek Slagveld Sloedam, in 2002, ben ik twee nieuwe pro jecten begonnen. Het eerste is dat ik sedert begin 2004 gege vens verzamel over gesneuvelde of ver miste militairen (geallieerde en Duitse) en omgekomen burgers in de provincie Zee land in de Tweede Wereldoorlog. Het doel is om een tweetal databanken op te zetten welke onder meer de volgende gegevens bevatten: naam, voornamen, geboorteda tum en geboorteplaats, woonplaats, datum en plaats overlijden, begraafplaats, enz. Verhalen, foto's van de slachtoffers zijn eveneens welkom. Er ontstaat hierdoor een digitaal gedenkboek dat via internet (www.hoebeke.com) geraadpleegd kan wor den. De eerste versie kan al worden beke ken. De gegevens zijn per gemeente toe gankelijk. Gegevens worden regelmatig toegevoegd of gecorrigeerd. Het tweede project is het verzamelen van informatie over neergestorte vliegtuigen in Zeeland. Informatie over de vliegtuigen betreft onder andere: datum, tijd, type, plaats van het neergekomen vliegtuig, bemanningsleden eventuele bijzonderhe den, foto's enz. Ook deze gegevens worden in een databank opgenomen en zijn inmid dels te raadplegen op mijn website. In de 'digitale monumenten' wordt zoveel mogelijk informatie opgenomen. Hiermee wordt bereikt dat a) de militairen en bur gerslachtoffers die omkwamen in de Tweede Wereldoorlog in de provincie Zee land niet worden vergeten en b) een over zicht kan worden gemaakt van neerge storte vliegtuigen in dezelfde periode in Zeeland. Indien u informatie heeft neemt u dan con tact met mij op. Alvast hartelijk dank voor uw medewerking. René Hoebeke Zeeburgstraat 23 4339 BS Nieuw- en Sint Joosland Telefoon 0118-601633 E-mail: rehoebeke@hetnet.nl Website: www.hoebeke.com 32

De Spuije | 2005 | | pagina 34