pen gezien het verdriet dat vele armen in dezelve wonende den kerkeraad aandoend Niet alleen het gedrag van de bewoners was voor de armbestuurders een voortdu rende bron van ergernis, ook de erbarme lijke kwaliteit van de armenhuizen bezorgde menig armbestuurder de nodige kopzorgen. De oude huizen waren vaak slecht onderhouden, zodat die in geval van renovatie veel geld zouden kosten. Kon men in de negentiende eeuw nog met het nodige kunst- en vliegwerk de allernoodza kelijkste reparaties met een minimum aan kosten uitvoeren, rond 1900, toen vele hui zen praktisch op instorten stonden en de armbesturen te maken kregen met gezond heidscommissies die strenge eisen stelden aan de kwaliteit van de woningen, was dit niet langer mogelijk. In 1907 werd het Wemeldingse armbestuur met de neus op de feiten gedrukt, toen de gezondheidscommissie de armenhuizen Klein Stelle en Landzicht aan een kritische inspectie onderwierp. Voor één huisje, dat in gebruik was als tijdelijk onderkomen voor lijders aan besmettelijke ziekten, had de commissie geen goed woord over: het is een vervuild hok, dat voor een gedeelte van de aangrenzende woning A12 is gescheiden door een niet dicht houten beschot. Een bed en een paar dekens welke aanwezig waren zijn onbruikbaar, twee oude stoelen vormen het ameublement, in een woord deze barak is niet bruikbaar. De andere woningen van het armbestuur maakten volgens de commissie een niet minderen slechten indruk, ze zijn vochtig, de vloeren zijn slecht vooral in A 8-9 en 11, de drinkwatervoorziening is onvoldoende, het dak en vooral de goten zijn in slechten staat, de bewoners klagen over de aanwe zigheid van veel ongedierte, de muren geven blijk van door te wateren terwijl in de woning gemerkt A 8 op den zolder, welke van tijd tot tijd bewoond wordt door C. Oudeman een ergerlijke vervuilde toestand heerscht. Buiten het gebouw, dat uit de genoemde vijf woningen en de barak bestaat, is de toestand niet veel beter. Twee privaten (te weinig voor de vijf daar wonende gezinnen) loozen direkt in een ondiepe sloot, wat aanleiding geeft tot ondragelijken stank en ernstige bodemver vuiling,5' Ook in andere dorpen plaatste de regionale gezondheidscommissie tal van kritische kanttekeningen bij de kwaliteit van de armenwoningen. In de meeste gevallen hadden de aanmerkingen betrekking op de geringe ruimte van de woningen, de voch tigheid, de gebrekkige waterafvoer, het tekort aan toiletten en de overbevolking.6' Bej aardentehuizen Het waren dit soort problemen waardoor armbesturen en diaconieën aan het einde van de negentiende eeuw het bezit van armenhuizen steeds meer als een blok aan het been gingen zien en er zo snel mogelijk van af wilden. De meeste armbesturen besloten tot verkoop of tot afbraak van hun woningbezit. In Yerseke, Wemeldinge en Wolphaartsdijk konden armlastige bejaar den voortaan terecht in aparte verzorgings tehuizen. In Wolphaartsdijk werd in 1907 Zorgvliet opgeleverd, een bejaardentehuis, bevattende niet meer dan 8 kamerselk bestemd voor maximaal twee personen, en een gemeenschappelijke eet- en badka mer.7' Zeven jaar eerder was in Yerseke Vredelust verwezenlijkt, een Oude Mannen- en Vrou wenhuis, dat speciaal was bestemd voor arme weduwen en weduwnaars. Met zijn zeventien tweepersoonskamers, conciërge kamer en vergaderruimte voor het burger lijk armbestuur was het aanmerkelijk gro ter dan Zorgvliet. Het tehuis was de trots van het plaatse lijke armbestuur. Tijdens de eerste verga dering die het bestuur in het nieuwe onder komen hield, werd de voorzitter bijna lyrisch, toen hij sprak over het nieuwe gebouw en de inspanningen die in het ver leden waren verricht om een dergelijk tehuis in Yerseke te realiseren: Op heden den 31 Januari 1900 begon dat Armbestuur eene vreemde, eene geheel nieuwe armver zorging. De schoone resultaten die deze ver zorging volgens aller berekening in de toe komst zou opleveren de genotvolle rust die den ouden van dagen; draagende de kentee- kenen van het strijd om het bestaan, zou geschonken worden bij dergelijke verzor- 4

De Spuije | 2005 | | pagina 6