Wrue Stemmen Uit De Hanzestad Mededelingen vanuit het museum Gerard Heerebout Op 5 juli werd het museum officieel geo pend door de ministerpresident, mr. dr. J. P. Balkenende. Mede door het mindere weer werd het die maand behoorlijk druk in het museum: 798 spontane bezoekers. Gerekend naar het aantal openingsuren betekent dat gemiddeld 10 bezoekers per uur. De bezoekers waren eigenlijk allemaal heel positief in hun reacties en dat was voor de museummedewerkers, die hard gewerkt hadden om het museum weer op orde te krijgen, een mooie opsteker. Gelukkig kwamen er ook reacties met sug gesties voor kleine aanpassingen en verbe teringen, variërend van: 'De letters zijn achterin de vitrine wat klein', 'Kan er daar- en-daar wat meer uitleg komen?', tot: 'Het geluid van de filmpjes is te zacht/te hard'. Alle opmerkingen zijn dankbaar genoteerd en we zijn nu bezig deze te verwerken. Zo maakt het publiek het ons mogelijk het museum te verbeteren. Het publiek weet ons te vinden. Al voor de opening kon ik een aantal verzoeken voor een rondleiding noteren en er zijn er veel bijgekomen. Het overviel ons een beetje; weliswaar hebben we ruim voor de opening al rondleiders geworven, maar de inhoude lijke training kon pas van start nadat alle voorwerpen op zijn plaats stonden. Er wordt nu hard gewerkt aan een gids voor de rondleiders. Voorlopig komt veel extra werk neer op de kleine staf van het museum, waardoor ander werk minder snel gaat. Het publiek weet ons ook te vinden als ze iets gevonden hebben; we ontvangen met enige regelmaat schenkingen voor het museum. Bijzonder was een vrijwel com plete set van het krantje Vrije Stemmen', een illegaal, later legaal blad van uit en na de oorlog. Leuk ook, omdat het museum de stencilmachine bezit waarop het blad ver vaardigd werd. Maar zeker zo interessant was een blanco aanplakbiljet voor de aan kondiging van vergaderingen van de NSB. De achterzijde van dit biljet heeft dienst gedaan als aanplakbiljet/muurkrant ('Stormwind') tijdens een kaderkamp van de meisjesorganisatie van de NSB in de Donderdagmiddag 12/10 "Holland uit zijn. stof herrezen, "Zal opnieuw ons Holland wezen,..". HEDEBLAHIiBe Car.adeezen in Z. Vlaanderen breiden hun beide fronten gésta» dig uit; 'deze zijn nu nog 8 kn. van elkaar. Het front aan de Pester Schel de is nu 7 ka. breed en 5 kn. diep. Het front begint bij Breskens, waar volgens laatste berichten weer nieuwe landingen hebben plaats gehad. In Brabant staan de geull. troepen 2/ kr.. t.M.v. Wocnsdrechtterwijl een andere colonr.e_onverwachts naar het Hesten is omgezwenkt en oprukt naur Z. Beveland. 2' km. van de Kxeekrakschedam sou in geall. honden zijn, ter wijl de troepen nog 3 kit. van Bergen op Zoom afstaan. Bij Bodei.aard zijn D. tegenaanvallen afgeslagen; voor de rest is het tus- schen Paal en Lek tamelijk rustig. Gisteren werden artil]erieopstellingcn der D. op Walcheren gebomb. en in de dijk bij Vee re een nieuw gat gebomb,, zoodat ook daar het zeewater Walcheren binnen stroomt. Ook Breskens werd aanbevallen. Op Z.Bevelvnd é'n alcheren zitten 21000 D. in de val; in 2, Vlaanderen 10.000 man. - Afb. 1. Fragment van de voorpagina van een exemplaar van het blad "Vrije Stemmen'. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) 16

De Spuije | 2005 | | pagina 18