Jaarvergadering 2006 De geschiedenis van twee historische buitenplaatsen in Kloetinge De jaarvergadering zal gehouden worden op vrijdag 17 maart. Plaats: Verenigingsgebouw Amicitia, Schimmelpenninckstraat 14, Kloetinge. Aanvang: 19.30 uur. Na de pauze is er een lezing over de geschiedenis van twee historische buitenplaatsen in Kloetinge door Marian Lenshoek en Ronald van Immerseel. De jaarstukken treft U aan in het voorjaarsnummer van de Spuije. In het hierna volgende artikel vertelt Marian Lenshoek zelf iets over het boek dat zij samen met Ronald van Immerseel over de buitenplaatsen geschreven heeft. Marian Lenshoek Kloetinge heeft twee bijzondere particu liere buitenplaatsen: het Jachthuis en de buitenplaats Kloetinge. Hun geschiedenis is in grote lijnen bekend, maar nooit goed uitgezocht en opgeschreven. In 2006 ver schijnt een boek over de geschiedenis van beide buitens. Journalist Marian Lenshoek en historicus Ronald van Immerseel heb ben gedegen archiefonderzoek gedaan en dit aangevuld met persoonlijke gesprek ken, anekdotes en gedichten. Het heeft geleid tot een aansprekend boek, dat inzicht geeft in de historische betekenis van deze buitenplaatsen. Opeenvolgende eigenaren hebben de buitenplaatsen hun zo specifieke karakter gegeven. Kloetinge is een ambachtsheerlijkheid. Middenin die ambachtsheerlijkheid ligt het Jachthuis, als symbool voor de positie van de heer of vrouwe van Kloetinge. Uniek in Nederland is dat de functie van ambachts- heer/-vrouwe van Kloetinge nog steeds wordt uitgeoefend. In het boek veel aan dacht voor de boeiende geschiedenis van de Zeeuwse ambachtsheren, die eeuwenlang veel macht hadden en zich onafhankelijk opstelden van de graaf van Holland en de graaf van Vlaanderen. Het karakter van de ambachtsheerlijkheden is in de loop der tijd veranderd, maar in Kloetinge heeft de ambachtsheer of -vrouwe nog steeds een rol van betekenis. Verschillende delen van de ambachts heerlijkheid zijn op diverse momenten gekocht door de eigenaren van de buiten plaats Kloetinge aan het Marktveld. In de late achttiende eeuw bestond deze bui tenplaats uit een huis en een koetshuis. In de loop der eeuwen is dit buiten uitge breid met belendende gebouwen, waaron der een koetsierswoning, de voormalige pastorie en een uit 1616 stammend pand. Bijzonder is de tuin, die uit drie gedeel ten bestaat, elk met een ander karakter. Achter het huis ligt de landschappelijke tuin met bijzondere bomen en een sier- tuin die landelijk beroemd is geworden om haar borders en toepassing van plan ten. In de twintigste eeuw is ontdekt dat de berg in de tuin van buitenplaats Kloetinge vroeger een militaire functie heeft gehad. De verhoging van woonhoogte tot kasteel- berg diende als verschansing voor een ambachtsheer en zijn manschappen, die zich zo konden verdedigen tegen invallen. De geschiedenis van deze Zeeuwse berg jes, die vroeger zeer talrijk waren, komt ook in het boek aan bod. De uitgave is dus meer dan een beschrijving van de twee Kloetingse buitenplaatsen; het schetst ook een beeld van een woelig Zuid-Bevelands verleden. 18

De Spuije | 2005 | | pagina 20