Oproep tot medewerking Veldnamenonderzoek op de Bevelanden Ad Beenhakker Eén van de langlopende projecten van de Heemkundige Kring De Bevelanden is het veldnamenonderzoek. Dit betreft het opsporen en vastleggen van namen van grondpercelen, boerderijen, wegen, wate ren, dijken, polders en veldhoeken. Hier voor wordt gebruik gemaakt van archiefon derzoek, maar ook van interviews met oudere mensen, die de toestand van vroe ger nog goed hebben gekend. In de meeste gedeelten van Zuid- en Noord-Beveland zijn namelijk gedurende de laatste vijftig jaar ruil- en herverkavelingen uitgevoerd, waarbij veel oude percelen, waterlopen en wegen verdwenen zijn. Er leven nu nog mensen die weten hoe het vroeger allemaal heette. Deze kennis is van groot belang, omdat we bij het beoefenen van de streekgeschiede nis van deze gegevens gebruik kunnen maken om te begrijpen hoe de toestand vroeger was. Namen die in archiefstukken worden genoemd kunnen we dan beter thuisbrengen. De oude namen bevatten dikwijls belangrijke informatie over de vroegere toestand en het vroegere grondge bruik, zoals blijkt uit namen als de Notenweide, het Lage Stuk, de Schuit vaart, de Oude Stoof en dergelijke. Bij de naamgeving van straten en wijken in stads- en dorpsuitbreidingen worden deze historische namen dikwijls weer gebruikt, zodat ze voor de toekomst bewaard blijven. In de loop van de jaren heeft de Heemkun dige Kring al een aantal boeken met veld namen uitgegeven. De meest recente is De Toponymie van 's-Heer Arendskerke' door W.P. den Toom (toponymie is de weten schappelijke term voor plaatsnaamkunde). We zijn echter nog niet klaar. Momenteel hebben we dringend behoefte aan assisten tie om het verzamelde materiaal vast te leggen en te bewerken. Bij twee projecten is dit het geval. Het eerste is het veldnamenonderzoek van Kloetinge. Het veldwerk hiervoor is al lang geleden gedaan, maar door allerlei omstan digheden bleef de uitwerking steeds weer liggen. Ons redactielid Alwin Baart is er nu mee bezig, maar hij heeft te weinig tijd beschikbaar en zou het werk graag delen met een ander. Het gaat hier dus vooral om het systematisch in kaart brengen van de verzamelde namen. Kloetinge is een inte ressant gebied, omdat het één van de oud ste bewoonde delen van Zuid-Beveland is en omdat het een zeer uitgestrekte gemeente was (van de Dee bij Kattendijke tot de Vier Linden bij 's-Gravenpolder). Het tweede project omvat Kapelle en omge ving, met inbegrip van Wemeldinge, Kat tendijke, Biezelinge, Eversdijk, Schore en Vlake. Hier is de laatste jaren een groot veldonderzoek met vele interviews ver richt, waarbij honderden oude namen zijn opgespoord. Deze gegevens, die nu geno teerd zijn op fiches en in opschrijfboekjes, moeten systematisch worden opgeslagen. Er ligt hier stof voor verscheidene nieuwe boeken, die voorzien zullen worden van het nodige kaartmateriaal. Een geduldwerkje, maar wel interessant. U zou ons kunnen helpen als U bereid bent een deel van Uw vrije tijd hierin te steken. U moet wel met de computer kunnen omgaan. Kennis van oud schrift is niet nodig. Zeker mensen die belangstelling voor taal hebben kunnen veel plezier aan dit werk beleven. Vooral het trachten te achterhalen wat de herkomst en de beteke nis van de vaak eeuwenoude namen is, maakt het een boeiende bezigheid. Het werk kan thuis gebeuren, maar als U dat wilt ook op het gemeentearchief van Goes. Als U belangstelling hebt, neem dan con tact op met Alwin Baart (0113-219118) of met Ad Beenhakker (0118-628689). We rekenen op U! 19

De Spuije | 2005 | | pagina 21