Adreswijziging Oud en afgeleefd Zoals u in het 'Woord vooraf heeft kunnen lezen heeft de verhuizing van het Gemeente archief ertoe geleid dat we daar niet langer gebruik kunnen maken van een aantal faciliteiten. Een van de veranderingen is dat het postadres van de Heemkundige Kring, zoals het op de binnenzijde van het voorblad vermeld staat, gewijzigd is. Het is nu: Heemkundige Kring de Bevelanden p/a Sinoutskerke 8A 4444 RT 's-Heer Abtskerke Ook het e-mailadres is veranderd. Het is nu: spuiie@wanadoo.nl Albert L. Kort De zorg voor de oude dag bezorgt menig Nederlander slapeloze nachten. En dit ondanks het feit dat velen een royaal pen sioen hebben opgebouwd en iedereen vanaf zijn vijfenzestigste levensjaar aanspraak kan maken op een AOW-uitkering. Slechts een handjevol mensen schijnt te beseffen hoe bevoorrecht wij zijn in vergelijking met onze voorouders van, pakweg, een eeuw geleden. Bij gebrek aan sociale voorzieningen waren voor velen van hen ouderdom en armoede synonieme begrippen. Wie als oudere niet over hulpvaardige gezins- of familieleden beschikte, was aan de zorgen van de publieke liefdadigheid overgeleverd. Een vluchtige blik op de bedelingslij sten van de Zuid-Bevelandse armbesturen volstaat om te zien dat verreweg de meeste bedeelden 'bejaard' waren. Vaak vinden we achter hun namen de woorden oud en afgeleefd vermeld. De plaatselijke armbesturen op het platte land hadden verschillende mogelijkheden om deze 'oude en afgeleefde' armen te hel pen. Uitbesteding Een enkele maal probeerde men een bejaarde uit te besteden in een gezin, zoals men dit ook bij weeskinderen tot ver Jewoon was te jrhands, in de iet armbestuur Sesteding. Via aan- plakbiijetteri'oi berichtgeving in de plaat selijke krant maakte het armbestuur bekend onder welke voorwaarden de besteding plaats had. Belangstellenden werden uitgenodigd een schriftelijk bod te doen op de bestedeling. Nadat het armbe stuur de verschillende offertes met elkaar had vergeleken, werd de bestedeling in de meeste gevallen geplaatst bij de persoon die voor de verzorging het minste in reke ning bracht. Er werd een schriftelijk con tract opgesteld waarin de voorwaarden van de besteding waren vastgelegd en de prijs die de partijen waren overeengeko men. Ofschoon het contract de bestedeling in theorie de nodige bescherming bood, was het lot van vele uitbestede wezen en oude ren allesbehalve benijdenswaardig. De meesten kwamen terecht in gezinnen van arbeiders, kleine landbouwers of nering doenden, lieden die zelf amper in staat waren het hoofd boven water te houden en die in de bestedeling een goedkope arbeids kracht dachten te hebben gevonden. Geval len van regelrechte uitbuiting waren dan ook schering en inslag.

De Spuije | 2005 | | pagina 4