Het gezin verhuisde een aantal keren bin nen de gemeente Goes. Een paar adressen waar de familie woonde zijn: in de periode 1840-1849 op Grote Markt 16 (komende van de J.A. van der Goeskade 59), en in de periode 1853-1861 op Magdalenastraat 7. Er waren toen negen kinderen. Niet alleen veranderde zijn huisadres in de loop der jaren regelmatig, dat gold ook voor de benaming van zijn functie. Zoals uit de ondertekening van zijn projecten blijkt werd hij van architect op den duur civiel- ingenieur. Het blijkt ook uit zijn inschrij ving in de gemeente Goes: vanaf 1830 architect, in 1850-1852 stadsarchitect, 1853-1861 ingenieur en in 1862 civiel-inge- nieur. Hij verlaat Zeeland aan het eind van zijn leven, om met zijn gezin op 30 april 1862 in Elsene bij Brussel te gaan wonen. Mogelijk omdat zijn op 16 september 1833 geboren zoon Louis Philippe Guillaume, die archi tect was, zich daar kort te voren gevestigd had. Zijn tekenwerk Het verbaast menigeen dat De Lannée vóór 1842 (het jaar van de uitgave van het Lexi con van Immerzeel), kans zou hebben gezien zijn ontwer pen en tekeningen aan buitenlanders te verkopen. Zou zijn functie aan de Tekenschool hem de gelegenheid daartoe hebben gegeven? Vol gens Van de Aa wer den de prijstekenin- gen daar toen beoordeeld door de Antwerpse schilder M.J. van Bree en de bekende zeeschilder J.C. Schotel. Moge lijk had hij nog con tacten met de Acade mie in Brugge? Zijn schilderkunstig oeuvre is eigenlijk nauwelijks bekend. Wij kunnen ons de vraag stellen: waren de aquarellen in opdracht van particulieren die hem ervoor betaalden? Leverde hij die op bestelling? Wij hebben van hem de aquarel van een veerboot, een tekening van het Slot te Baarland uit 1840 en een paar opmetingstekeningen, namelijk van het Huis Barbesteyn te Heinkenszand uit 1834 en nog een van het Hof te Zande te Kloos- terzande uit 185632', die zich in de Zelandia Illustrata bleken te bevinden. Ging het hem om het vastleggen van situ aties? Of had degene wiens pand werd afgebroken een prent gevraagd om de her innering levend te houden? Zolang er niet ergens een van zijn prenten opduikt blijft het moeilijk om ons er een voorstelling van te maken. De geringe bete kenis van het nagelaten oeuvre valt op naast de vermelding door Immerzeel van paleizen, kerken en buitenplaatsen. Het blijft beneden de door die benamingen gewekte verwachtingen. Al met al weten wij weinig van De Lannée. Het is de vraag hoe hij het ervaren heeft om zo lange tijd in Goes te wonen en te werken. Ondanks dat hij een kwart eeuw Afb. 4. De oude veerboot in kleur, z.j., 47 x 65 cm. over het Sloe, circa 1820. Tekening gewassen (Zelandia Illustrata, III, 1029.) 9

De Spuije | 2006 | | pagina 11