Veldnamen in de Mannee te Goes Alwin Baart Eind 2007, begin 2008, beginnen de bouw werkzaamheden voor de nieuwe Goese wijk Mannee (afbeelding IJ. Daar waar nu nog akkers liggen, worden tussen de Noordhoek, de Stelleweg en de Kattendijkse dijk tussen de 360 en 420 huizen gebouwd. Natuurlijk zullen de nieuwe straten namen moeten krijgen en er zijn vast enkele particulieren die hun huis van een naambordje willen voorzien. Voor zowel straat- als huisnamen kan men gebruik maken van veldnamen, namen die soms al eeuwen oud zijn. In het verleden koos men er bij stadsuit breidingen van de stad Goes meestal niet voor om namen te gebruiken die iets met de historische geografie van het gebied te maken hadden. Vaak gaf de gemeente de voorkeur aan namen die op een bepaald thema betrekking hadden. In 1948 werden de straten in Goes Oost vernoemd naar verzetshelden uit de Tweede Wereldoorlog, zoals M.D. de Groot, J.D. van Melle en J. Klaaijsen. Zoals in veel andere Neder landse steden werden ook in Goes nieuwe straten vernoemd naar bloemen, bomen en staatslieden. In de jaren tachtig van de Spreekt het onderzoek betreffende de veldnamen van de voormalige gemeente Kloetinge u aan? In de vorige Spuije werden vrijwilligers opgeroepen mee te werken aan de afronding van dit veldnamenonderzoek (zie Spuije 66). Inmiddels hebben zich enkele geïnteresseerden gemeld. De werkgroep kan echter nog meer medewerkers gebruiken. Voor informatie kunt u terecht bij Ad Beenhakker (0118-628689) of Alwin Baart (0113-219118). vorige eeuw koos de gemeente Goes er ech ter voor om in de nieuwe wijk Noordhoek veldnamen te gebruiken.1' Veldnamen zijn namen die gegeven werden aan elementen in de omgeving, zoals wegen, akkers, wei landen, bergjes, huizen, dijken en water tjes. Bijvoorbeeld de namen Sleutelkenswei, Garnaetwei en De Stelle zijn terug te voe ren op oude veldnamen. Vanaf eind jaren negentig van de twintig ste eeuw heeft men de veldnamen weer verlaten en kiest de gemeente in de nieuwe Goese wijken Overzuid, Ouverture en Oost- molenpark voor componisten, musici en schrijvers. Hoe de namen in de nieuwe wijk Mannee zullen gaan luiden, is nog niet bekend. Temeer omdat de wijk aansluit op de Noordhoek, kan het gebruik van veldna men zeker overwogen worden. Afb. 1. De locatie van de nieuwe wijk Mannee. (Collectie Gemeentearchief Goes.) Als de gemeente daartoe inderdaad besluit, dan moet natuurlijk wel bekend zijn welke veldnamen in dit gebied voorkwamen. Het voordeel is dat in het gebied van de voor malige gemeente Kloetinge, waar de nieuwe wijk komt te liggen, veel veldna men verzameld zijn.2' Tijdens een uitge breid onderzoek door vrijwilligers, dat al in de jaren zeventig van de vorig eeuw begon, zijn inwoners geïnterviewd en archieven onderzocht. Veel namen waren immers nog 12

De Spuije | 2006 | | pagina 14