slechts in een archief of in het geheugen van oudere mensen te vinden. Dit onder zoek resulteerde in ongeveer duizend veld namen en daarvan lagen er ongeveer twin tig in het gebied van de nieuwe wijk. Afb. 2. Gedeelte van de topografische kaart van Zuid Beveland, 1856-1958. (Collectie Gemeentearchief Goes.) 1 - Het laatste stukje van de Manneeweg. De huidige oprit naar de dijk ligt iets naar het oosten. 2 - De Achterweg, tegenwoordig nog onver hard aanwezig. 3 - De Achterweg, tegenwoordig Stelleweg geheten. Welke veldnamen hebben er betrekking op het gebied van de Mannee? De naam Man nee zelf komt in 1308 al voor als naam van een buurtschap en als familienaam (Willem Jansz. van Mannee). In de omgeving moet een restgeultje hebben gelegen dat de Mannee heette.3' Nog steeds bestaat er een Manneeweg die vanaf de Tervatenseweg richting de Kattendijkse dijk loopt. Om streeks 1980 is het laatste deel van deze weg recht getrokken en men kan sindsdien rechtdoor de Kattendijkse dijk op rijden. Het oude weggetje waarlangs men in het verleden de dijk op ging, en dat zo'n 40 meter westelijker ligt, was dus in feite het laatste stukje van de Manneeweg (pijl 1 op afbeelding 2). Dit, nu doodlopende weggetje, ligt nog steeds in de polder. In het zuiden zal de huidige Stelleweg de grens van de nieuwe wijk gaan vormen. De Stelleweg begon in het verleden waar nu de Zomerweg ligt en liep vervolgens naar het noorden. Juist het stukje weg dat nu de grens van de Mannee in het zuiden zal gaan vormen, heette in het verleden geen Stelleweg, maar Achterweg (Agterweg).41 Deze weg volgde verder het traject dat nu de grens van de Mannee in het westen zal gaan vormen. Ook nu ligt daar nog een kleine onverharde weg (zie afbeelding 2 en 4). De naam Achterweg zou in de nieuwe wijk hersteld kunnen wor den. Het is overigens te hopen dat bij de aanleg van de wijk het traject van de hui dige Stelleweg (de vroegere Achterweg dus) gehandhaafd blijft. Het weggetje is aange legd op de hogere rand van een klein kreekje en slingert zo al eeuwen door het landschap. De nieuwe wijk komt te liggen in het gebied dat op 'De Heerlykheid van Cloe- tinge' als hoek 6 wordt genummerd. Deze hoek werd ook wel aangeduid als Hoek Agter Mannee. Het stukje land dat tussen het vroegere laatste stukje van de Mannee weg en de huidige dijkoprit ligt, hoort ook bij de nieuwe wijk. Dit stukje land was op 'De Heerlykheid van Cloetinge' een gedeelte van hoek 4, ook wel Hoek Voor Mannee genoemd (zie afbeelding 3). OotftSfrajFy V.'V A klf£ m ,V*-1 ïgfes J i G-OES Afb. 3. De huidige topografische kaart met daarop Hoek 4 en 6, zoals afgebeeld op de kaart 'De Heerlykheid van Cloetinge' (achttiende eeuw). (Collectie Gemeentearchief Goes.) 13

De Spuije | 2006 | | pagina 15