Behalve Agter Marine en Voor Mannee zijn andere veldnamen in het gebied de vol gende (indien bekend is de betekenis van de naam vermeld): Twee namen hebben betrekking op de grootte van het stuk land: Acht Gemeten en Negen Gemeten. Een gemet was een land maat en had de omvang van ruim 0,4 ha. Waar deze stukken land precies lagen, is niet bekend. De Blauwe schoe. De vroegste vermelding van deze naam is van 1694. Het stuk land lag aan de westkant van de Manneeweg. Of schoe iets te maken heeft met een schoen is niet bekend. Als dat wel zo is, dan is het begrijpelijk dat er geen n achter het woord staat, want vroeger was schoe het enkel voud en schoen het meervoud. van 1561. Het stuk land lag in hoek 6. Ruyghsbos. Dit bos lag in hoek 6 aan de Achterweg. De vroegste datering is uit 1678. De inlaege ook wel De Nieuwe Inlaege genoemd. Dit stuk land lag in hoek 6. Een inlaag is een stuk land tussen een (voorma lige) zeedijk en een reservedijk achter de zeedijk. Bij een dijkdoorbraak zou niet het gehele gebied achter de dijk overstromen, maar slechts het gebied tot aan de reserve- dijk. Op afbeelding 2 is de inlaag, die dateert van 1670, te zien. Tegenwoordig is de inlaagdijk niet meer aanwezig, maar de inlaag is nog wel in het veld te herkennen doordat het grondgebruik afwijkt van het gebied er naast. Het Doornbosje. Dit perceel lag vlakbij de Achterweg. Duvensteijn. Het is niet zeker of dit perceel in hoek 4 of hoek 6 heeft gelegen. De oud ste vermelding is van 1586. Omdat slechts een klein gedeelte van hoek 4 (Hoek Voor Mannee) onderdeel wordt van de te bou wen wijk, weten we niet zeker of deze naam voorkwam op het grondgebied van de nieuwe wijk. De Heulblok. Dit perceel bevond zich bij de Stelleweg. Een heul is een bruggetje. Het woord blok verwijst waarschijnlijk naar een stuk land, een kavel. 't Heulmeetken. Ook hier zal heul verwijzen naar een bruggetje. Een meet kan een halve akker zijn of een gedeelte van een akker zijn, gelegen tussen een greppel en een sloot. De Hillewech. Net zoals van Duvensteijn is het niet duidelijk of deze naam te vinden was in hoek 4 of hoek 6. Hille verwijst waarschijnlijk naar een bergje. Ook hier is het dus niet zeker of de naam voorkwam in het gebied van de nieuwe wijk. De hoge meet. De vroegste vermelding is Afb. 4. Foto genomen vanaf de Achterweg. Deze weg komt hier uit op de tegenwoordige Stelleweg. Vroeger ging op dit punt de van rechts komende Stelleweg over in de links doorlopende Achterweg. (Foto: Alwin Baart.) 't Jagertje. Het perceel, dat vroeger bezit was van M. de Jager, lag in hoek 6, vlak bij De Hollandse Hoeve. De vroegste vermel ding van De Hollandse Hoeve is uit 1733. De boerderij lag in hoek 2 en dus buiten het gebied waar de nieuwe wijk komt. De Karremansweidjes. Dit perceel lag in hoek 6, vlak bij de inlaege. In de buurt lagen in hoek 2 de Karrelanden, gronden 14

De Spuije | 2006 | | pagina 16