De Bevelanden onder stroom: 75 jaar elektriciteit in huis Frank de Klerk, Historisch Museum De Bevelanden* Niemand kan zich nog een dagelijks leven zonder elektriciteit indenken. Als even de stroom uitvalt is de hele maatschappij ont regeld. Nog maar vijfenzeventig jaar gele den kende men deze problemen niet. Elek triciteit was een nog bijna onbekend fenomeen, dat zijn plaats nog moest vero veren in de samenleving De PZEM komt op de Bevelanden. Het grote gebruiksgemak van elektriciteit en de toepasbaarheid in en rond het huis zorgen ervoor dat elektriciteit steeds alge mener wordt. Vanaf Walcheren wordt in 1929 door de PZEM een elektriciteitskabel naar Zuid-Beveland gelegd. Walcheren en de Bevelanden vormen de zogenaamde 'Midden groep' binnen Zeeland. Om de laatste details van de aansluiting in de gemeente Goes te regelen vergadert het college van B. en W. in mei van dat jaar met de directeur en een ingenieur van de PZEM. Op een kaart wordt het aan te leggen netwerk getekend, en bepalen de heren de plaat sen van de schakelsta tions.1' In de Goesche Courant van dat jaar verschijnen diverse ietwat opvoedkun dige artikelen om de men sen vertrouwd te maken met de nieuwe energie bron. De boodschap is dat mensen niet bang hoeven te zijn voor de gevaren die aan elektriciteit zouden kle ven. Een propaganda-avond van de Philips- fabriek in het Goese Schuttershof krijgt een uitvoerig verslag in de kolommen van de krant. De propagandist adviseert om in huis zoveel mogelijk stopcontacten aan te laten leggen, zodat overal aansluitmoge lijkheden zijn voor handige apparaten, zoals de stofzuiger, het waterketeltje, het strijkijzer en de radio. In de huiskamer verdient een lichtkroon met meerdere lam pen aanbeveling. Een dia-serie met het thema: 'hoe electriciteit wel en niet moet worden toegepast' besluit zijn voordracht. Een ingenieur van de PZEM houdt vervol gens een praatje over het vastrechttarief; een slimme huisvrouw zet apparaten aan tijdens uren waarop weinig stroom wordt afgenomen. Na de pauze draait er een Afb. 1. Het leggen risch Museum De van elektriciteitskabels in Goes. (Foto Histo- Bevelanden.) bedrijfsfilm van Philips, die de krant belangwekkend noemt.2' Als kort daarop de jaarlijkse NIJTENGO (Nijverheidstentoonstelling Goes) wordt georganiseerd, staat deze bol van de elek trische snufjes. Bij de opening speelt de 16

De Spuije | 2006 | | pagina 18