tSr/ moet het Philips-fanfare's middags en's avonds. Het tentoonstellingsterrein bij het Schut tershof is dan sprookjesachtig verlicht. Aan het einde van de eerste avond kan er gedanst worden op muziek van grammo foonplaten. Dit moet de eerste disco in Goes geweest zijn. Diverse Goese firma's met bekend klinkende namen zoals Radio Van den Broek en Polderman zijn present met een keur aan artikelen. Uiteraard is ook de PZEM aanwezig.3' gelegd ligt aanvankelijk niet hoog; in som mige weken gaat het met twee aansluitin gen per dag. Later worden dat er zes per dag. Half september 1929 zit de PZEM aan zo'n tweehonderd aansluitingen. Over dit slakkengangetje wordt geklaagd.5' Toch overheerst de euforie en de blijdschap over de nieuwe energiebron. Een fragment uit een column in de Goesche Courant: Met klimmende interesse aanschouwde hij dagen achtereen de vorderingen van den aanleg der leidingen in zijn huis, het drukke gedoe der monteurs, het aanbrengen der contacten, en tenslotte het bevestigen der lampen als was er een groote feestelijke gebeurtenis, hem ter eere, in wording. De contactknoppen blijken verleidelijke attri buten, waaraan het aardig draaien is knip knap... Eindelijk nadert de groote dag, beter gezegd: de groote avond die lang gekoesterde verlangens met een zee van lichten komt inlossen. Dat zonderling- plechtige, ook een tikje ontroerende moment van de eerste inschakeling van de eerste lamp. 'Knip', onder de veilige kleurige man tel van een kap barst een lichtje open ...de glans perst zich in een wijden kring door het fluweelig donker van de kamer. En de eerste electrische avond binnen de muren van een bekende omgeving was gelijk een mooi feest, dat later uit den vagen achtergrond van herinneringen wellicht nog wel eens naar voren zal flitsen!6' Afb. 2. Waarschuwing voor gevaarlijke toe standen met elektriciteit, uit: Electro-huis- houdboek van de PZEM, 1936. (Historisch Museum De Bevelanden.) Moeizaam begin De berichten over de aanleg van 'het elec- trisch' zijn niet allemaal positief. De eerste ingebruikstelling van het net eerder in 1929 is op een sof uitgelopen.4' Het tempo waarin nieuwe aansluitingen worden aan Noten: ^Fragment uit een brochure bij de gelijknamige tentoon stelling in het museum. 1. Goesche Courant, 6 mei 1929. 2. Goesche Courant, 28 juni 1929. 3. Goesche Courant, 22 juli 1929. 4. Bij de start van de elektriciteitslevering van de PZEM in 1929 wordt er in Goes een groot feest gevierd, waar voor veel lampen branden. Er wordt die avond natuur lijk veel te veel stroom gevraagd, zodat de stoppen in de meterkast voor het politiebureau aan de Grote Markt om de haverklap doorslaan. De monteurs zijn de hele avond bezig met het vervangen van stoppen. De Goesche Courant schrijft de volgende dag: PZEM: Pret Zonder Electrische Medewerking. Mededeling door C.A.S. Nobels, Goes, 2005. 5. Goesche Courant, 11 september 1929. 6. Goesche Courant, 16 september 1929. iH 17

De Spuije | 2006 | | pagina 19