Tweede meestoof In het midden van de vijftiger jaren trok ken de prijzen weer aan.91 Er werden nieuwe fabrieken gebouwd in Zeeland, waarin de meekrap,volgens de in Frankrijk ontwikkelde methode, tot garancine ver werkt werd. Zo werd in 1852 aan het havenkanaal te Goes de garancinefabriek 'Zuid-Beveland' gebouwd.10' In Nieuwdorp werd een nieuw meestoof opgericht op ini tiatief van J.C. Kakebeeke uit Goes, die hiervoor aan de Kasteelweg grond ter beschikking stelde. In de commisie voor daarstelling zaten ook G. de Smit en L. Lucasse, 'grote' landbouwers uit Nieuw dorp. Op 23 maart 1859 werd de bouw aan besteed, waarbij inlichtingen konden beko men worden bij de Goese stadsbouwmeester en architect L.Ph. de Lannée de Bétrancourt.11' Gekozen was voor een inrichting, waar de meekrapwor tels tot het halffabrikaat racine werden verwerkt die in balen verpakt, via de haven aan de Zuid-Kraaijert, voor verdere verwerking werd verscheept. Reeds in het najaar was de meestoof in werking. Het uitvoerig en beredeneerd jaarverslag van de gemeente geeft daarvan de navolgende beschrijving.' In de gemeente bestaan twee fabrieken, zijnde beide meestoof. De fabriek 'Nederland' bestaat sinds jaren en is in bloeijende staat, terwijl de andere fabriek eerst in 1859 is gesticht, zoover ons bekend bestaat het vooruitzicht dat ook deze genoegzame voorraad ter verwerking zal ontvangen; door voorname landbouwers worden beide ondersteund. In de nieuwe fabriek 'De Eendracht' wer den in dat seizoen 50.000 kg racine en 3000 kg muilen geproduceerd en zij bood werk aan zeven volwassenen. De productie van de meestoof'Nederland' bedroeg in die zelfde periode 12.750 Neder- landsche ponden (kilo) racine, 54.821 pon den 'onberoofde' en 4383 ponden muilen. In dat zelfde jaar vroeg Willem Bastiaanse Rijk (tevens burgemeester van 's-Heeren- hoek) namens zijn medefirmanten vergun ning tot het plaatsen van een stoomma chine met een vermogen van 7 PK, zodat voortaan bij de opgesomde functies de (paarden)drijver ontbreekt.12' Branden Meestoven zijn uiterst brandgevaarlijk. Omdat er dag en nacht gestookt werd, was alles kurkdroog. De meestoof 'Nederland' werd enkele malen door brand getroffen. Zo brandde in 1860 de koude stoof af, dus het gedeelte waar de te verwerken voorra den lagen opgeslagen, waarbij de droogto- ren gespaard bleef. In 1871 brandde dat zelfde deel totaal uit, waarbij een grote waarde aan niet door verzekering gedekte meekrap verloren ging.13' In 1897 ging de complete droogtoren in vlammen op, echter zonder dat verder veel schade aan het gebouw werd aangericht. De hoge vierkante houten schoorsteen, die enige meters boven het dak van de toren uitstak werd niet meer teruggebouwd. Einde van het meestooftijdperk De meestoof'Nederland' aan de Stoofweg gooide in 1899, volgens het gemeentelijk verslag van dat jaar, het roer om. In de voormalige meestoof 'Nederland' is thans opgericht eene droogerij van bitterpeenciro- chei. De meestoof 'De Eendracht' bestaat nog. Deze werkte echter zeer kort als gevolg van de zeer weinig verbouwd wordende meekrap.141 In 1917 kwam ook aan de cichoreidrogerij en einde, daarvoor in de plaats werd er groente gedroogd tot aan het einde van de Eerste Wereldoorlog. Daarna werd het complex gebruikt als landbouwbedrijf. Nog steeds heeft de schuur het uiterlijk van een meestoof. Op de topgevel aan de weg is in rode letters de naam 'Nederland' te lezen. Het einde voor de meestoof 'De Eendracht' kwam in 1901. Daar de verbouw van mee krap in deze gemeente slechts in zeer geringe mate voorkomt is de meestoof 'De Eendracht' op het einde des jaars verkocht. Dien tengevolge bestaan er in deze gemeente geene meestooven meer. 15> Het complex aan de Kasteelweg werd gekocht door aannemer Adriaan Karelse Czn. uit Borssele, die de schuur in 1902 sloopte.161 Het overgebleven huis (Kasteel weg 6) verkocht hij een jaar later aan tim merman Johannes de Vriend uit 's-Heer Arendskerke, die er nog een huis naast 23

De Spuije | 2006 | | pagina 25