Het herstel van kleine cultuurhistorische elementen Kleermakers berg de naald en schaar En maakt je voor de kermis klaar Schoenmakers smijt ter neer de leest Ter Goesche kermisfeest Vooruit Mina, vooruit Mina Vrolijk naar de stad ja, ja En nemen daar eens regt plaizier Op Zeelands oud manier; bis. De metselaar en timmerman De smid en ieder handwerksman Smijt weg getuig men werkt niet meer Vandaag zijn zij den heer Vooruit Mina, vooruit Mina Vrolijk naar de stad ja, ja En nemen daar eens regt plaizier Op Zeelands oud manier; bis. Al enige jaren worden door Stichting Land schapsbeheer Zeeland via projecten met een subsidieregeling verschillende kleine cultuurhistorische elementen hersteld. In samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland en enkele onafhankelijke (vrijwil lige) adviseurs worden de aangemelde ele menten beoordeeld en geselecteerd. Het gaat om elementjes zoals toegangshekken, makelaars, varkenshokjes, regenputten, welputten, enz. Regelmatig duiken er ook heel bijzondere elementen op, zoals grens palen, aardappelkelders, bijzondere hek werken of hondenhokken. Het herstel is niet altijd even gemakkelijk. Vaak zijn materialen of technieken gebruikt waar over men nu niet meer beschikt. Na veel speurwerk en inzet van kundige bedrijfjes en vrijwilligers lukte het in de meeste gevallen toch de elementjes in oude glorie te herstellen. Aan onze vereniging de vraag in de omge ving op zoek te gaan naar kleine cultuur historische elementen, er maximaal 10 uit te kiezen, deze te fotograferen en kort te beschrijven en dit aan SLZ te sturen. De elementen worden door Stichting Land schapsbeheer Zeeland verzameld. Uit alle inzendingen worden elementen gekozen die de moeite waard zijn om met subsidie te herstellen. Dit gebeurt door een onaf hankelijke commissie. Per heemkundige vereniging zal tenminste 1 element voor herstel in aanmerking komen. Elementen die voor subsidie in aanmerking komen moeten klein, historisch, uniek, op zichzelf staand, van landschappelijke waarde zijn en in de oorspronkelijke staat hersteld kunnen worden. De eigenaar van het element moet op de hoogte zijn van het eventuele herstel en bereid zijn 50% van de uitvoeringskosten voor zijn rekening te nemen. De subsidie bedraagt 50% van de totale uitvoeringskosten, met een maxi mum van 2.500,-). Aangedragen kleine elementen moeten ver gezeld gaan van bewijsmateriaal in de vorm van een foto of tekening. Als u een cultuurhistorisch element weet dat voor herstel in aanmerking zou kunnen komen, dan kunt u dat melden bij de redactie (bij voorkeur met omschrijving en foto): Heemkundige Kring De Bevelanden p/a Westmolenweg 5 4491 PR Wissenkerke Sandra Dobbelaar van SLZ zal op vrijdag 7 april om 19.30 uur een lezing met dia's geven voor de Heemkundige Kring. Voor meer informatie zie het inlegvel met het activiteitenprogramma 2006. 27

De Spuije | 2006 | | pagina 29