Bevelands heem op het Internet en gebrandmerkt en de kosten van het pro ces betalen. De gehele levensloop van Anna werd tij dens de rechtszitting door de verdediging geschilderd. Ze was in 1768 met Pieter in Asch, in de buurt van Brussel, getrouwd. Ze had een slecht huwelijk en ze moest uit Brussel vertrekken omdat ze daar met haar man de kost niet kon verdienen. Bovendien was Pieter ziekelijk en niet in staat veel binnen te brengen. Hij was een humeurig mannetje, zodat de huwelijks liefde allengs veranderde in huwelijkshaat. Hij was een dwingeland die eiste dat zij de gestolen zaken verborg, beleende en ver kocht. Hij werd steeds onverdraaglijker en zij moest nu zelf op dievenpad en werd gedwongen bonen van het land te stelen. Zij verklaarde dat het voor haar de eerste keer was dat ze gestolen had. Van de andere gestolen spullen wist zij niet waar die vandaan kwamen. Zij was van plan geweest van hem te scheiden, maar vreesde de oude dag alleen te moeten door sukkelen. Pieter had haar die betreffende nacht op de Monnikendijk alleen gelaten: ze was louter meegenomen als lastdier. Zij moest de bonen naar de stad vervoeren en het kon haar niet verweten worden dat ze mede plichtig was. De verdediger voerde tijdens het proces een oude rechtsgeleerde ten tonele, ene profes sor Voet, die stelde dat iemand die niet opzettelijk het voornemen had om te hel pen bij diefstal daaraan niet schuldig was. Bovendien gold dat wie eetwaren stal min der dief was dan wie wat anders meenam. (Heb ik dat niet recentelijk ook een bis schop horen zeggen?) Anna had Pieter ook afgeraden te stelen en zij kon het gestolene niet aan de rechtma tige eigenaar teruggeven omdat zij die niet kende. Pieter had volgens de verdediging keihard gesteld dat dat haar zaken niet waren. Dat hij zweeg kwam niet doordat hij zoveel van haar hield. Burgemeesters en schepenen veroordeel den Anna uiteindelijk tot geseling, verban ning en betaling van de kosten. Pieter wachtte zijn vonnis niet af; hij verhing zich aan een aan repen gescheurde paardende ken. Hij moest overgeleverd worden aan de scherprechter en zijn dode lichaam moest worden opgehangen aan de galg op het gal genveld als afschrikwekkend voorbeeld. Bron: RAZE 1575. folio 141 t/m 144. Het is al weer een tijdje geleden dat we een, voor de liefhebbers van streekgeschie denis, aardige website onder de aandacht konden brengen. Op de onderstaande site vindt u nieuws, videobeelden en informatie over de geschiedenis van Oud-Sabbinge. Met dank aan Hans de Vos. http://www.cineac.tv/nbcinema/sabbinge/ 29

De Spuije | 2006 | | pagina 31