Ruiterpad naar Baarland Cees de Vries Op 22 september 2005 is de Heemkundige Kring De Bevelanden met ongeveer vijftig leden naar Baarland getogen. Dit om het dorpje eens te bekijken en uitleg te krijgen omtrent ligging en historie en om te zien hoe het verleden zich in de hedendaagse situatie heeft ingepast, of hoe het heden een kind is van het verleden. De excursie naar verschillende locaties en de uitleg van de geschiedenis van Baarland stond onder leiding van c.q. werd gegeven door Jan de Ruiter en wel aan de hand van zijn in 2004 verschenen boek 'Baarland land tussen Honte en Zwake'. De ontvangst en het eerste deel van het programma speelden zich af in het dorps huis van Baarland 'The Cameronian', een naam die verwijst naar de bevrijding op 26 oktober 1944 en ook nu nog in ere wordt gehouden. Jan de Ruiter liet de geschiedenis beginnen in 1275, het jaar waarin het dorp met de kerk voor het eerst wordt beschreven. Helaas woedde er in die tijd een strijd tus sen de graven van Holland en Vlaanderen: Floris V en Gwijde van Dampierre over de zeggenschap over Zeeland. Een Vlaams legertje maakte in 1295 Baarland alweer met de grond gelijk en zo kwam er al snel een eind aan het eerste Baarland. Hierna is het dorp weer herbouwd maar vermoede lijk op een andere plaats. Bij die gelegen heid werd het dorpje in de vorm van een rechthoekig plein gebouwd, waarvan de oorspronkelijke vorm nu nog te zien is. Na de wederopbouw werd Baarland, mede door de komst van het invloedrijke geslacht Van Renesse het belangrijkste dorp van het toenmalige eiland Borselen. Er werden door de feodale heren privileges en tolvrij heid verleend en hierdoor was er sprake van een stijging van de welvaart. De Ruiter legde ook uit dat de Zeeuwse geschiedenis, en dus ook die van Baarland, mede inzichtelijk gemaakt kan worden door archeologie en bodemkunde. De histo ricus moet respecteren dat er voor wat betreft de geschreven bronnen grenzen zijn, wat inhoudt dat er een samenwerking moet zijn met andere disciplines zodat dan een verhaal met een wetenschappelijke strekking ontstaat. Na de zeer boeiende voordracht, uitleg en anekdotes stond er een bezichtiging van de Hellenburg op het programma. Van de Hellenburg zijn thans alleen de fundamen ten nog te bezichtigen, die een indruk geven van de omtrek vormen en situering van het kasteel. Hoe het kasteel er precies heeft uitgezien kan niet meer worden nagegaan, aangezien er diverse bouwfases zijn geweest en er in de loop der eeuwen Afb. 1. Een deel van de fundamenten van de Hellenburg. (Foto's C. de Vries.) 30

De Spuije | 2006 | | pagina 32