veel materiaal is ver dwenen. Menige steen is verwerkt in de Baar- landse woonhuisjes. Afb. 2. Het Hof van Baarland. Het Hof van Baarland was helaas gesloten. Vanaf de kerktoren was het kasteeltje goed te zien maar dan in Madurodamfor- maat.De toren werd beklommen na een bezoek aan de kerk, weer met uitleg en onder het genot van een versnapering. Niet alleen water en wijn zoals in een kerk beta melijk is, maar ook frisdrank en bier, geen sacrale dranken maar profane dorstlessers. Opvallend waren de witte stenen aan een ketting die waren geplaatst in een nis boven de kerkdeur van de toren. Het betreft hier de zogenaamde schandstenen, welke stenen te maken heb ben met de middel eeuwse rechtspraak. Ze werden gebruikt bij de tenuitvoerlegging van straffen die vooral op vrouwen werden toegepast. Bij onder meer kwaadsprekerij, overspel of hoererij werd men veroordeeld tot hoge geldboeten en, bij in gebreke blijven van betaling en ver haal, werden de schandstenen als subsi diaire straf toegepast. Het is merkwaardig dat de stenen juist boven de ingang van de toren van de kerk zijn geplaatst. Is het niet zo dat de kerk die getrouw is aan haar intentie de vergeving als principe han teert? Afb. 3. Informatiebord bij de Hellenburg. Hoe dan ook, na het bewandelen van de Ruiterpaden van Baarland is er weer iets toegevoegd aan onze heemkundige kennis en is opnieuw gebleken hoe mooi Baarland en omgeving zijn, een landschap dat zon dermeer een nationaal landschapspark met zeer hoge landschappelijke- en cultuurhis torische waarde moet worden. 31

De Spuije | 2006 | | pagina 33