Verschenen december 1791 landspastoor als opvolger van Van Papenhoven. Heijdendaal bleef tot 1796 toen hij naar Sassenheim vertrok. De volgende landspastoor was Simon van Veen, die dat bleef tot 1801. Door de veran deringen in het staatsbestel ijverde men sinds 1795 in 's-Heerenhoek voor een eigen, zelfstandige, parochie. Op 21 juli 1796 werd hier de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk, die op 14 september 1797 voltooid werd. Pas in 1798 werd hier de eerste pastoor, J.W. Fronhoff, aangesteld. Door de oprichting van de parochie 's-Hee- renhoek werd de landsparochie aanmerke lijk verkleind. Heel het westelijk deel van Zuid-Beveland kwam onder 's-Heerenhoek te vallen. Bovendien scheidde in 1801 Kwa- dendamme zich als zelfstandige parochie af, met Arnoldus van Kerkhoven als eerste pastoor. Einde van de landsparochie Na het vertrek van pastoor Van Veen in 1801, werd voor het oostelijk deel van Zuid- Beveland (het restant van de landspa rochie) Cornelis Kuyper als pastoor aange steld. Hij was al eerder kapelaan van de landsparochie geweest. In 1804 stichtte hij in Kapelle een eigen kerkje, doch bleef in Goes wonen. De parochie te Kapelle kon vanwege het geringe aantal parochianen slechts enkele jaren bestaan. In 1806 werd Kuyper waarnemend pastoor van 's-Hee- renhoek, waaruit hij reeds in 1807 vertrok. Na de opheffing van de statie kwam het kerkje van Kapelle onder de rechtsmacht van de pastoor van Goes, waarmee dus in feite de geschiedenis van de landsparochie als zelfstandige statie eindigt. Nadien werd in Kapelle nog tot omstreeks 1817 wekelijks de H. Mis gelezen; later nog slechts eens per jaar, tot 1838. In 1839 werd het kerkje verkocht. In 1818 werd Heinkenszand als zelfstandige parochie van 's-Heerenhoek afgescheiden. Ovezande werd zelfstandig in 1870 en gevormd uit delen van 's-Heerenhoek en Kwaden- damme. In 1927 werd Lewedorp als aparte parochie afgescheiden van Goes, en Yer- seke in 1893 van Hansweert. Tenslotte ves tigden zich in 1903 de paters Capucijnen te Rilland-Bath om daar de zielzorg op zich te nemen. Recentelijk is verschenen het boek 'Wande lingen door Goes in de achttiende eeuw', van de hand van Joost Adriaanse. De auteur loopt met de lezer door de straten, stegen en sloppen, over de markten en kaden van het toenmalige Goes. Omdat er door de eeuwen heen veel bewaard is geble ven, zijn een groot aantal straten en kaden nog te herkennen. De talrijke historische illustraties uit de verzameling van Hans Lindenbergh helpen daarbij een handje. Er zijn vijftien wandelingen in het boek opge nomen. Uitgever is de Stichting Maat schappelijke Belangen te Goes. Het boek zal tijdens de jaarvergadering voor een spe ciale ledenprijs verkrijgbaar zijn. 37

De Spuije | 2006 | | pagina 39