Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Adreswijziging 2 Louis Philippe de Lannée de Bétrancourt, stadsarchitect van Goes 1829-1854 G. Sophia van Holthe tot Echten2 Veldnamen in de Mannee te Goes Alwin Baart12 Activiteitenprogramma 2006 Hanny Louisse15 De Bevelanden onder stroom Frank de Klerk 16 De Méedelvers P. J. Geill 18 De meestoven bij Nieuwdorp Jan de Ruiter en Adri de Smit 21 Aanwinsten van het Museum Frank de Klerk25 Het herstel van kleine cultuurhistorische elementen 27 Anna van Malden en Pieter de Kuijper W.P. den Toom 28 Bevelands heem op het internet 29 Ruiterpad naar Baarland Cees de Vries30 De landsparochie van Zuid-Beveland (deel II) P.S.G. Raas t 32 Verschenen37 Kleine monumenten van Yerseke38 Boekindruk: Wie:n weunden di toen? Hugo de Potter39 We beginnen deze eerste Spuije van het nieuwe jaar met een artikel over de negentiende- eeuwse architect L.Ph. de Lannée de Bétrancourt geschreven door Ir. G. Sophia van Holthe tot Echten. Zij heeft zeer veel informatie over de in België geboren De Lannée verzameld. Hij is een groot deel van zijn werkzame leven in Goes actief geweest, als stadsarchitect en leraar aan de Stadstekenschool. In de loop der jaren heeft hij een groot aantal ontwerpen gemaakt. Niet alleen voor gebouwen in Goes, maar ook elders in Zeeland was hij bij bouw werken betrokken. Van belang waren ook zijn tekeningen van Franse meestoven die ertoe bijdroegen dat de meekrapverwerking in Zeeland op een hoger peil kwam. De meekrap speelt ook een belangrijke rol in twee andere artikelen. In de eerste plaats in 'De Méedelvers' een stuk geschreven door P.J. Geill in de jaren twintig van de vorige eeuw. Hij beschrijft de oogst van de meekrap en de gebruiken die daarmee samenhingen. Als aan vulling wordt ook aandacht geschonken aan de verdere verwerking. Daarna schrijven Jan de Ruiter en Adri de Smit over de meestoven bij Nieuwdorp. In 1826 werd daar de eerste steen gelegd voor een nieuwe meestoof'Nederland' genaamd. In 1859 werd er nog een gebouwd: 'De Eendracht', waar ook De Lannée bij betrokken was. Helaas zou het toen niet lang meer duren voor de synthetische kleurstoffen de plaats van de mee krap innamen. In de vorige Spuije deed Ad Beenhakker een oproep voor medewerkers aan het veldnamen- onderzoek. Als illustratie van de mogelijkheden die dit onderzoek biedt is er een artikel over de Manneehoek door Alwin Baart. We zijn blij dat er op de oproep al enkele belangstellen den gereageerd hebben, maar hulp is nog steeds welkom. Ook dit jaar is er weer een afwisselend activiteitenprogramma. We beginnen zoals gebruike lijk met de jaarvergadering, dit jaar op 17 maart. Na de pauze is er deze keer een lezing over de geschiedenis van twee historische buitenplaatsen in Kloetinge. We hopen dat velen van u daarbij aanwezig zullen zijn. De redactie De kwitantie voor uw bijdrage over 2006 is bijgesloten in dit blad.

De Spuije | 2006 | | pagina 3