Kleine monumenten van Yerseke Op 17 november 2005 is een nieuwe uit gave van de Heemkundige Kring De Beve- landen, getiteld 'Kleine monumenten van Yerseke' verschenen. Tijdens de feestelijke presentatie hiervan in dorpshuis De Zaete in Yerseke gaf de vice-voorzitter van onze kring, de heer A.J. Beenhakker, een boei ende en humorvolle uiteenzetting over de geschiedenis en het wel en wee van het dorp. In een bomvolle zaal van De Zaete nam de heer J. J.L. de Kunder, wethouder van de Gemeente Reimerswaal, het eerste exemplaar van de heer M.J. de Regt in ont vangst. Ook de heer De Kunder gaf te ken nen goed op de hoogte te zijn van de geschiedenis van het dorp en de in het boek vermelde kleine monumenten. zen zo mooi mogelijk lieten ontwerpen. Dikwijls speelde de dorpstimmerman daar bij een grote rol. Door de goede zorg van de bewoners zijn veel monumenten nog goed bewaard. Het boek is samengesteld door de heer M.J. de Regt, met medewerking van de heer T. Rijn van het gemeentearchief en de inventarisatiewerkgroep Kleine Monumen ten van de Heemkundige Kring, de heren S.J.J. Chamuleau, J. Eckhardt, M. Moer land en H.F. Waverijn en de leden van de werkgroep de heren J. Hoste, A.J. Been hakker, J. Geensen en B. Oele. Het bevat ook een bouwkundige toelichting op de afgebeelde objecten en een korte geschiede nis van de ontwikkeling van het dorp. Een groot compliment voor de samensteller en werkgroepen voor de inhoud en voor drukkerij Van Velzen voor de uitmuntende verzorging van het boekje. Alle bewoners van de panden met kleine monumenten ontvingen een gratis exem plaar. Het boek is voor 10,- verkrijgbaar bij Boekhandel van der Peijl te Yerseke, Boek handel de Koperen Tuin te Goes, het Histo risch Museum de Bevelanden, en het Gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen. Afb. 1. Over het wel en wee van Yerseke door A.J. Beenhakker. Het boek omvat 71 bladzijden met 170 foto's van allerlei soorten kleine monumen ten, die het dorpsbeeld zo aantrekkelijk maken. In veel gevallen gaat het om onder delen van huizen, zoals siermetselwerk, gedenk- en gevelstenen, mooie voordeuren, nokornamenten, sierlijke muurankers, bal kons en balkondragers. Ze laten stukjes van de geschiedenis van het dorp zien en van de trots van de inwoners, die hun hui Afb. 2. Overhandiging eerste exemplaar. 38

De Spuije | 2006 | | pagina 40