Boekindruk Wie:n weunden di toen?. Een wandeling door het dorp 's-Heer Arendskerke in de tweede helft van de dertiger jaren door M.J. Geuze. Het boekje is verkrijgbaar bij Vers winkel Huisson, Vermetstraat 13, J. Geuze, Wolstraat 26, M.J. Geuze, Pollesteyn 13 in 's-Heer Arendskerke en het Historisch Museum De Bevelanden in Goes, voor 7,50. De schrijver noemt het 'een soort naslagwerkje van het dorp en van Ein- dewege'. Aan de hand van de toen nog jeugdige schrijver, wordt een wan deling gemaakt over het dorp. Bijna alle huizen en hun bewoners worden ver meld. Aan een aantal van hen wordt meer aandacht besteed. Door de groei van het dorp zou dat wat betreft de hedendaagse bewoners en hun huizen heel wat moeilijker zijn. Begrijpelijk is dan ook de verzuchting van de schrij ver 'tegenwoordig ken je de mensen op je eigen dorp niet meer'. Behalve hun namen wor den ook hun beroepen genoemd. In de scheerwin kel heerste topdrukte op de woensdagen en zater dagen. Het ongeluk dat de heer de Schipper over kwam blijft niet onver meld. Ook niet dat hij daarbij een arm verloor. Maar de schrijver stelt ons gerust met de mededeling, dat het geen invloed had op zijn werk. We komen te weten dat de kerkorganist tevens schilder was. Een groot aantal beroepen pas seert de revue. Zij waren allemaal nodig om een dorp leefbaar te maken en te houden. Opvallend is, vind ik, het grote aantal bedrijfjes in het dorp. Het lijkt wel of het dorp bijna uitsluitend bewoond werd door middenstanders. Zelfs de schaapherder ontbreekt niet. Verder zijn er wagenmakers, vrachtrijders met paarden of in bezit van een vrachtauto. Uiteraard had het dorp ook een heuse veld wachter, twee postbodes en een herberg. Afb. 1. 't Hoefje van de familie Markusse. Afb. 2. De Vermetstraat. De man op de foto is Verhage. Hij was werkzaam bij de fa. M. de Schipper. 39

De Spuije | 2006 | | pagina 41