Louis Philippe de Lannée de Bétrancourt, stadsarchitect van Goes 1829-1854 Adreswijziging Ook deze keer is er weer een wijziging van het adres van de redactie en het secretariaat. Het is nu: Heemkundige Kring De Bevelanden p/a Westmolenweg 5 4491 PR Wissenkerke Het e-mailadres is niet gewijzigd. Het blijft: SDuiie@wanadoo.nl G. Sophia van Holthe tot Echten Wie het terrein verkent van de bouwkunst van de negentiende eeuw op Zuid-Beve land, kan de naam van de Goese architect De Lannée de Bétrancourt tegenkomen. Iemand met die naam is bijvoorbeeld betrokken geweest bij het herstel van de N. H. Kerk te Ovezande. Het zou hem echter geen recht doen wanneer we alle nadruk zouden leggen op zijn architectschap. Uit de negentiende-eeuwse bronnen blijkt name lijk dat hij ook beeldend kunstenaar was. In het geval van de kerk van Ovezande gaf hij daarvan een voorbeeld door de zuid- en westgevel van de oude kerk in te kleuren, respectievelijk in 1837 en 1840. Afkomst Hoewel men zijn naam niet zo vaak tegen komt is het toch mogelijk gebleken om eni germate een idee te krijgen van de persoon De Lannée. Louis Philippe is voor de Nederlander van vandaag een Franse naam. In het begin van de negentiende eeuw was het nieuwe Koninkrijk Nederland echter tweetalig, sommigen spraken Nederlands, anderen Frans. Het schijnt dat de familie De Lan née tot de laatste groep heeft behoord. Louis Philippe werd op 14 april 1798 te Brugge geboren. Zijn naam heeft een zekere standing, zoals op de geboorteakte die van zijn vader Louis Henri Joseph. Nagtglas noemt hem in zijn lexicon (1893) 'L. Ph de Lannée: later de Bétrancourt'. Mogelijk hield de verkorting van zijn naam verband met de toenmalige politieke situatie. Zijn bouwkundige ontwerpen ondertekende De Lannée altijd met zijn volledige naam. Immerzeel noemde De Lannée in 1842 als zoon van een Franse familie, die zich in het laatst van de acht tiende eeuw in Brugge gevestigd had. Zijn op 20 januari 1829 geboren dochter Eleonore wordt in een document 'Burggravin' (Vicomtesse) genoemd.1' Heden ten dage komt er in Kloetinge nog een familielid met de naam L' Annee de Bétrancourt voor. Mogelijk was het geslacht van origine wel vooraanstaand, maar toentertijd niet door de plaats die het in de maatschappij bekleedde. De vader van de latere stadsar chitect was werkzaam bij de Waterstaat. Zijn zoon zou hoger onderwijs volgen aan de Koninklijke Academie van Teken-, Beeldhouw- en Bouwkunst te Brugge, om opgeleid te worden voor eenzelfde loop baan. Toen de zoon zelf veertig jaar later 2

De Spuije | 2006 | | pagina 4