kunnen leveren. Zijn specialisatie in bou wen en constructie zijn op dit terrein zeker van belang geweest.10' Aan de andere kant moet opgemerkt wor den dat hij, ondanks zijn connectie met Van den Bosch en hun gezamenlijke rei zen, geen opdracht voor enig gebouw in Wilhelminadorp heeft gekregen. Al kunnen de enorme uitgaven ten behoeve van de op te richten meekrapfabrieken daar ook wel mee te maken hebben. Goese Korenbeurs De Lannée heeft eenmaal in zijn carrière de kans gekregen om een nieuw gebouw te ontwerpen op een eerste klas locatie, namelijk op de Grote Markt in Goes (nu nummer 15). Het stadsbestuur wilde een nieuwe Koopmansbeurs stichten om de handel uit te breiden en de welvaart van de stad en de ingezetenen te bevorderen. Hij zou in de plaats moeten komen van de oude die tegen de oude Waag stond en toen als Hoofdwacht ging dienen. L.J. Abelmann publiceerde een artikel over de stichting van de Koopmansbeurs te Goes met de schets van het ontwerp met de dwarsdoor snede.11' Het zesde deel van de 'Voorloop- ige Lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst', uit 1922, noemt De Korenbeurs uit 1838. De fa?ade en de dwarsdoorsnede stammen uit 1835. Op de begane grond drie open bogen aan de Marktzijde, afgesloten met drie gietijzeren hekken. Aan de achterzijde de ingang met een dubbele deur, waarboven een rond ven ster, met aan weerszijden daarvan even eens een rond venster. Op de verdieping aan de voorzijde drie zogenaamde hof- of statievensters met gietijzeren balustraden. De achtergevel is geheel afgesloten. Het gebouw was niet doelmatig. Het trok te weinig kopers. Het bleek te klein en er was onvoldoende daglicht. Ondanks een aantal veranderingen ten koste van het ontwerp, speelde de handel zich toch vóór het gebouw af. De zomerhitte en de winter kou zouden geweerd kunnen worden door het aanbrengen van glazen ramen in de frontgevel tussen de kolommen. Deze wer den er voorlopig niet aangebracht, ze waren er ook nog niet rond 1890. Uit het voorgaande blijkt dat de nieuwe Koopmansbeurs geen succes is geworden, al zegt Van der Aa dat hij met smaak was gebouwd. Wij kunnen ons echter de vraag stellen of het ontwerp van de Beurs een goed idee geeft van de ambities en de maat van het kunnen van De Lannée. Andere bouwprojecten De Lannée maakte ook tekeningen en ont werpen voor een aantal andere projecten en hij tekende enkele kerken. Barbesteyn Zo maakte hij een tekening voor de verbou wing van het voormalige Slot Barbesteyn te Heinkenszand. Toen, in 1834, R.K. kerk, waar hij een nieuwe inrichting voor ont wierp. Dankzij de afbeelding van de toen malige westzijde in ruwe schets en de door hem gemaakte opmetingstekeningen zien wij een totale gedaanteverwisseling van het gebouw.12' N. H. kerk te Ovezande De strakke vormgeving in de gevels met vensters op regelmatige afstand die hij bij Barbesteyn gebruikte, zou hij ook toepas sen bij de verbouwing van het kerkje te Ovezande (1837-1840). Ook hier vertoont het geheel een rationalistische aanpak.13' Een kerktekening maart 1846 In dit verband moet nog genoemd worden een uitgebreide tekening van een kerkge bouw, die zich bevindt in het archief van Goes. Het gaat om een opstand van het front, zijaanzicht, doorsnede over de breedte en de plattegrond. De kerk doet denken aan die van Wilhelminadorp, die evenwel in 1841 reeds was ingewijd. De ontwerper, de Amsterdamse architect I. Warnsinck, was een neef van de dominee aldaar. Plattegrond van de Maria Magdalenakerk te Goes De Lannée tekende ook een plattegrond van de Maria Magdalenakerk te Goes, een kaart, die gereproduceerd werd zonder naam en dagtekening.141 De poorten te Goes Hij maakte een kaart van de 'tegenwoor dige' situatie van de Havenpoort en het eerste project, zonder jaartal. Mogelijk stamt de afbeelding uit circa 1845. Een 5

De Spuije | 2006 | | pagina 7