detail van deze tekening wordt afgebeeld bij een artikel over de Goese Teken- school.16' In dit kader kunnen wij ook het project van de Ganzepoort uit 1853 plaatsen. Zijn ont werp kwam neer op een verandering van het beloop van de stadswal om langs de stadsgracht een pad te verkrijgen. Schoorstenen In 1840 bracht hij als stadsbouwmeester een rapport uit tot het bouwen en verande ren van de schoorstenen en stookplaatsen in Goes.16' Scholen te Goes Het gemeentebestuur wilde in 1852 twee nieuwe scholen gaan inrichten voor het door de overheid gesubsidieerde onderwijs. Het ging om een school voor minvermogen den (niet bedeelde ouders), waar De Lan- née intensief bij betrokken werd, en een Stadsbewaarschool. De Tekenschool, die in 1852 nog gevestigd was in een paar ver trekken van het voormalige Schuttershof van de Handboog, die gelegen was aan de zuidzijde van de stad en een bezetting had van veertig leerlingen, werd betrokken in PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER ss WETHOUDERS Vi» GOES, ztillen op Zaturdag den 6 Augustus 1853 des na middags ten één ure ten Ruadhvize aldaar publiek en aan den minstaannemenden trachten aan te be steden hbt verbouwen van db stads-teekkn- school overeenkomstig het bestek en de voortOaardendaarvan ter Secretarie ter Lezing zullende liggenvan Donderdag den 28 dezer lot den dag der besteding. De lokale aanwijzing zal geschieden op Maandag den J Augustus aanstaande, des middags ten 12 ure. Gedaan ten Raadhuize von Goes, den 23 Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, m. p. blaaubeen. De Secretaris h. c. pilaar. Afb. 3. Aankondiging van de publieke aanbesteding van de verbouwing van de Stadstekenschool. (Goesche Courant, 25 juli 1853.) deze plannen. In 1853 bleek zij niet meer te voldoen aan haar bestemming gezien de resultaten in het handtekenen.17' Daarom werd zij opgeheven en ingericht als school voor minvermogenden. Het was er echter te vochtig en het gebouw was ongeschikt voor het doel. Er werden drie plannen voor de verbou wing van de school ontwikkeld. Eerste plan Aan De Lannée danken wij de plattegrond en de opstand van 15 februari 1853. In rode lijnen en cijfers waren de veranderin gen der ramen weergegeven, bestemd voor het nieuwe schoollokaal. Voorts het weg breken van de muur tussen bouwkunde- zaal (links) en handtekenzaal (rechts). De zolderconstructie zou verstevigd moeten worden. Tweede plan van 9 juni 1853 Tafels in het grote vertrek voor het handte kenen werden weggebroken. Het 'voorver trek' noordelijke van de twee benedenver trekken in het voorgebouw) werd theoriekamer. Kasten moesten worden weggebroken in de achterkamer (van bouwkunde). In de achterkeuken nieuwe delen. En in het achterdak zaten vier dak ramen die vervangen zouden worden door acht glazen pannen. Op 4 juli 1853 werden de plannen serieus. Er werd besloten tot oprichting van een school voor kinderen van minvermogenden binnen de gemeente, waarvoor op 20 juli 1853 een berekening van de kosten ad f 2.481,- werd gemaakt.18' Dit leidde tot: Het derde plan Afnemen van het dak van het voorgebouw van de voormalige Tekenschool en het daarbovenop bouwen van een verdieping. Tevens verdere reparaties en verbeterin gen aan de lokalen van het hoofdgebouw in de Sint Sebastiaansdoelen.19' In het jaarverslag over 1853 wordt melding gemaakt van het feit dat de ontruimde Tekenschool als school voor minvermogen den en woning van de onderwijzer was ingericht en op 24 december van dat jaar in gebruik was gesteld. Vanuit de school op de Beestenmarkt volgde de verhuizing op 3 januari 1854. Twee dagen na het officiële ontslag van De Lannée! De schilderijen van de Gilden dienden op verzoek van Utrecht Dresselhuis, archivaris 6

De Spuije | 2006 | | pagina 8