van Goes, in oktober 1853 naar een andere plaats te worden gebracht. Het ging om een achttal uit tegen de 17de eeuw'.20) Deze stuk ken die niet in de tekenschool konden blij ven, zouden op de grote zaal hebben gehan gen.211 Dus in de vroegere handtekenzaal waar geen vensters waren.22' Een nieuwe school voor driehonderd kinde ren te Goes, 20 februari 1853 Dit ontwerp bestaat uit een opstandteke ning van het front en een plattegrond. De frontzijde is symmetrisch. Achter de zich in het midden bevindende voordeur zijn aan weerszijden drie rondboogramen aange bracht; zij hebben een halfronde venster beëindiging, net als de bovenzijde van de deur. Het raam heeft niet zo'n eenvoudige constructie als in zijn bovenvermelde ont werp van 15 februari. In het fries van de kroonlijst werden rozetten in de as van de vensters getekend.231 De tekening bevindt zich in het gemeentearchief van Goes. Het ontwerp is nooit uitgevoerd. Ook nadat De Lannée officieel ontslagen was als stadsarchitect van Goes en als leraar aan de Stadstekenschool (waarover later meer), heeft hij zich nog beziggehou den met het onderbrengen van leerlingen in bestaande gebouwen. De Franse meisjesschool op de Beesten markt te Goes Er is een ontwerp van de nieuwe kap en verdieping, gedateerd 1 december 1854. Hier is weer een voorbeeld van zijn kennis op het gebied van dakconstructies. Op een afbeelding van de westzijde van de Bees tenmarkt is geheel links het gebouw weer gegeven zoals De Lannée het gezien moet hebben. Links voor de gevel is een gebouw tje afgebeeld, het zogenaamde kanonnen- kot.24' Tegenwoordig toont de constructie aan de voorzijde twee ramen links en rechts van de voordeur. Aan de rechter zijde bevindt zich de Brouwersgang en het huis van de heer Kakebeeke. In het steile hoge dak bevinden zich vier zolderraam pjes. Zijn ontwerp, waarvan de tekening zich in het Gemeentearchief van Goes bevindt, is niet uitgevoerd. De Franse jongensschool aan de Lange Kerkstraat, nu nummer 16, te Goes Ontwerp van de dringendste herstellingen, gedateerd 6 december 1854. Het ging om een nieuwe zware dwarsbalk in een zolde ring, die de kleine overdwars geplaatste kinderbalken in het midden ondersteunt. Ook zou bij dit ontwerp voorzien worden in een nieuwe dakvensteruitbouw, twee nieuwe ramen in het zolderkamertje en nieuw dakbeschot. Opnieuw een voorbeeld van De Lannée's kunde op dit gebied, waar hij een aparte vermelding in het Lexicon van Immerzeel voor kreeg. Ook deze teke ning bevindt zich in het Gemeentearchief van Goes. Overige ontwerpen van de hand van De Lannée Vijf armenhuisjes voor de Grote Armen te Wemeldinge, gebouwd in 1834. Deze huis jes staan er nog (aan de rand van de cam ping Klein Stelle), ze zijn verbouwd en omgevormd tot vakantiewoningen.25' Een nieuwe keuken aan de oostzijde van de pastorie (geboortehuis van C.H.D. Buys Ballot) te Kloetinge, gebouwd in 1837. De aangebouwde keuken onder een apart schilddak is gaaf bewaard gebleven en nog altijd als zodanig herkenbaar.26' Een openbare lagere school voor de gemeente Wemeldinge, gebouwd in 1847. Van de drie lokalen van deze school is het voorste in 1905 afgebroken, toen de school als bewaarschool in gebruik is genomen. Nu doet het gebouw dienst als muzieklo- kaal van OKK.27' Meekrapfabriek Zuid-Beveland te Goes, gebouwd in de jaren 1852-1853. Het bouw kundig concept was geheel van hem. Het gebouw bestaat niet meer.28' Christelijke school in de Wijngaardstraat te Goes, gebouwd in 1854. Dit was de eerste protestants christelijke school in Zeeland, die ondertussen is opgegaan in de Vereni ging voor Protestants Christelijk Onder wijs Goes. Het gebouw bestaat niet meer.29' De Lannée en zijn tijd Om te beginnen een paar opmerkingen over het bouwkundig karakter van het werk van deze stadsarchitect, voor zover 7

De Spuije | 2006 | | pagina 9