overtredingen: en stelt mij niet tot eenen smaet des dwazen.'15' Als er na beëindiging van de schorsing al werkelijke hoop op permanente verbetering was, bleek die snel ijdel te zijn. Na de schor sing bleven de klachten over openbare dron kenschap en wangedrag de classis bereiken. Vooral zijn schandalig optreden op de Vlis- singse kermis in juli 1738 had veel stof doen opwaaien. Daar was een gezelschap van ongeveer twintig personen van Baarland en Oudelande naartoe gevaren. De kerkenraad van Oudelande had hem zeer tot zijn onge noegen, toen hij daar op zondag 20 juli had gepreekt, er ernstig over onderhouden. Er was overtuigend bewijs van zijn misdragin gen, hoewel, één van de getuigen was Janus Boodsgeselle. Over hem zei de dominee: '...diegelijk bekend is, op overspel betrapt sijnde, te Middelburg eenigen tijd gevangen heeft geseten. Is dat een eerlijk man?' Op 6 oktober 1738 deed de classis de uitspraak om dominee Hermanus van Toll opnieuw voor een periode van zes weken te schorsen. Het zou niet baten.16' 29 maart 1739, eerste Paasdag Het was al eerder voorgekomen dat domi nee Van Toll op zondag dronken was, zoals op 9 februari 1738. Hij was toen niet alleen buiten staat geweest om den heijligen dienst waer te nemen, maer dat den chirur gijn hem ader heeft moeten laten om nog meerder swaerigheit voor te komen.' Tie chi rurgijn van Baarland, Tobias Weiskrop had er samen met Elisabeth Bartels een schrif telijke verklaring over afgelegd. Over de chirurgijn zei dominee Van Toll:eene, die na gerugten, die seer waerschijnelijk sijn, geduerig en aenhoudende sich in de sonden van dronkenschap verloopt en dik- wils soo ver is, dat hij selve niet weet wat hij segt of doet.' Op 12 oktober 1738 had hij direct na de ochtenddienst zijn dienstbode naar de ouderling Van Duimen en naar de koster gestuurd en laten zeggen dat hij 's middags niet zou preken. Hij gaf voor een brief gekregen te hebben, waardoor hij direct weg moest. Die brief kon hij later niet tonen. Dergelijke smoesjes werden nader hand meer regel dan uitzondering. Maar nu was het paasmorgen, hoogtijdag in het kerkelijk jaar. De kerk zat vol. Al vroeg had de gemeente van Baarland zich in de kerk verzameld om de ochtenddienst mee te maken. Maar het was foute boel. Wat nog niet eerder was voorgekomen, gebeurde nu. Vanaf het moment dat de predikant de kerk betrad en de preekstoel beklom, was het duidelijk: hij was stom dronken. Verbijstering en ergernis over heersten in Baarland. Verder werd er die zondag tegen alle regels in geen kerkdienst gehouden. De volgende dag ging ouderling Jan Steen- poorte naar de pastorie voor een gesprek. Hij was 'seer geërgerd' omdat de dominee en zijn vrouw lieten zeggen niet thuis te zijn, 'want hij hoorde haer spreken. In vergadering van de kerkenraad op 3 april (dominee Van Toll was 'door onpas- selijkheit absent'werd besloten om de pre dikant onder censuur te plaatsen. Ook zijn echtgenote kreeg via de koster de bood schap dat ze uit de kerk moest blijven 'om gegeve ergernisse tegen den kerkenraad'. Tijdens de kerkenraadsvergadering van 19 april liet de dominee opnieuw verstek gaan. De kerkenraad besloot unaniem 'om de groote ergerlijkke sake van Dom. Hl. van tHol aan het Ed. Classis in handen over te geven.' Een groot aantal lidmaten ondertekende een op 30 maart opgestelde verklaring over het gedrag van de dominee:attesteeren in desen als dat wij op Zondag den Eersten paasdag den 29 maert 1739 voor de middag in de kerke onder den dienst van Dom. van thol sijn geweest en tot onse droefheit en smerte hebben moeten zijen en hooren dat Dom. van thol zoo dronken heeft gepreekt dat het was om over te schreijen tot God voor al die in de kerke zijn geweest. Ja soo bespottelijk was dat self hinders van tien a: twaelf jaer daer mede laghten wegens de wonderlijkke manieren die Dom. van thol vertoonde. Ja dat hij geduerig aen den pre dikstoel moest vast houden om staande te blijven. Dit alles is waerheit.' Van de schepenen van Baarland hadden Jan Verloorekost, David Orlians, Jacobus Bliek en Frangois van de Guchte de kerk dienst bijgewoond. Ter ondersteuning van 9

De Spuije | 2006 | | pagina 11