Aanwinsten van het museum Frank de Klerk, conservator Historisch Museum De Bevelanden Van mevrouw B. van de Velde te Heinkens- zand ontving het museum oud speelgoed in verschillende vormen. Tevens deed zij het museum de bijgaande armband cadeau: in de oorlogsjaren vervaardigd van zilveren kwartjes met Wilhelmina daarop. Het zil vergeld moest men inleveren bij de Duitse overheid; deze zat te springen om metalen voor de oorlogsindustrie. Met het doorboren van de muntstukken werden deze waarde loos. Door er bij het Gouddoppertje in Goes een armband van te laten maken en deze vervolgens te dragen pleegde je bijna een soort 'verzetsdaad'. Het was immers verbo den om de nog levende leden van het Huis van Oranje te verheerlijken, vooral Wilhel mina niet. De ketting is gemaakt van 16 kwartjes, die per twee aan elkaar zijn gesol deerd. De kwartjes zijn gedateerd: 1928 (2 x), 1939 (2 x), 1940 (2 x), 1941 (10 x). Uit de nalatenschap van de heer A. J. Blok, van wie een in memoriam elders in dit blad is opgenomen, ontving het museum onder staand voorwerp. Het betreft een teken- en passerdoos van ca. 1880. Vrijwel alle teke ninstrumenten zijn van koper, met ijzeren punten. Eén tekenpen heeft een wit benen handvat. Het gelakte houten doosje heeft Afb. 2. Teken- en passerdoos, ca. 1880. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) Afb. 1. Armband van zilveren kwartjes. Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) een paarse fluwelen bekleding. Vermoede lijk is het afkomstig van een kweekschool. Aan de buitenkant is een etiket met num mer 40 geplakt. De vader van de heer Blok was onderwijzer te Kloetinge; hij is ooit eigenaar van de doos geweest. Zijn naam, A. Blok Az., Rilland-Bath mei 1896, staat onderaan de doos. 16

De Spuije | 2006 | | pagina 18