De veertien van Kwadendamme Cees de Vries Op 20 mei 2006 om 13.45 uur vertrok een veertien man/vrouw sterke wielerploeg vanuit Kwadendamme in de richting van Oudelande. Dit uiterst selectieve en spor tieve ploegje, alhoewel niet meer zo piep maar toch gezegend met een uitstekende conditie, bestond uit leden c.q. belangstel lenden van de Heemkundige Kring De Bevelanden. De weersvoorspellingen waren niet geheel optimaal: zuidwesten wind, windkracht 6 Bft, met windstoten naar 7 Bft. Half tot zwaar bewolkt met kans op zeer zware buien welke gepaard kunnen gaan met hagel en onweer. Al met al weersomstandigheden waarvan je zelfs zeer trouwe deelnemers aan Heemkundige activiteiten met geen tien paarden achter de kachel vandaan kunt krijgen. Het geheel stond onder leiding van Ad Beenhakker, die als een ware ploegleider op kop ging en zonder op het weer te letten van plan was de ronde volledig uit te rijden en te trachten alle deelnemers bij de finish af te leveren. Bij het startpunt, vóór en niet in het café Tapperij 's Lands Welvaren, werd nog enige uitleg gegeven over het dorpje zelf. Kwadendamme was van oudsher een katholieke gemeenschap. Tot voor enkele decennia was in het hele dorp slechts een protestant te vinden: de plaatselijke dorps smid. Deze man was als zelfstandig onder nemer onmisbaar binnen de dorpsgemeen schap en kon zich zodoende een afwijkende mening permitteren. Het eerste katholieke kerkje annex pasto rie verrees in 1801 en precies 100 jaar later werd dit gebouw vervangen door de huidige kerk, een eenbeukige neogotische kruis kerk gesitueerd van noord naar zuid en niet zoals gebruikelijk van west naar oost. Onderweg naar Oudelande kwamen en passant de vijfzodendijken ter sprake. Een vijfzodendijk is oorspronkelijk een binnen dijk met een kruinbreedte van vijf graszo den. Deze binnendijken zijn later aange legd dan de zeedijken. Zij komen o.a. voor binnen de bedijking van Borsele-Baarland- Oudelande. Deze voormalige eilanden wer den bedijkt door een ringdijk. In geval van een doorbraak zou het geheel geïnundeerd worden. Door de aanleg van vijfzodendij ken ongeveer haaks op de zeedijken werd getracht dit te voorkomen. Aangekomen in Oudelande stopten wij bij de klapbank onder een grote boom, vlak bij de kerk. Ad Beenhakker vertelde dat de bomen waaronder klapbanken geplaatst werden meestal linden waren en dat de boom in Oudelande een bijzondere linde boom was namelijk een kastanje. De boom met klapbank wordt gebruikt als een hang plek voor ouderen. Toen de boom in 1890 werd geplant zijn daaronder een aantal flessen cognac begraven, welke flessen er nu nog zouden liggen. Werk aan de winkel voor de archeologische werkgroep. In Oudelande was het weer nog aange naam en af en toe scheen de zon. Vol goede moed vervolgden wij onze weg naar de zee dijk en richting Ellewoutsdijk. Onderweg werd het steeds donkerder en het leek wel of het harder ging waaien. Bij de zeedijk aangekomen begon het echt te plenzen en het water viel met bakken uit de hemel. Ook de wind wakkerde verder aan tot stormkracht. Ad Beenhakker wilde boven op de dijk de Slikken van Everingen laten zien en er wat over vertellen. Hij fietste vrolijk verder. De helft van het peloton kon hem nog wel volgen maar de andere helft bleef onder aan de dijk en enigszins in de luwte, om de bui af te wachten dan wel regenjassen c.q. regenbroeken aan te trek ken. Boven op de dijk aangekomen had Ad in de gaten dat het peloton niet meer com pleet was en hij hield halt midden in de plensbui en midden in de storm. Degenen die met hem mee waren gereden werden binnen de kortste keren geheel of gedeelte lijk drijfnat al naar gelang de meege- 23

De Spuije | 2006 | | pagina 25