Herinnering en aanvulling activiteiten 2006 Herstel van kleine cultuurhistorische elementen zaterdag, 7 oktober vrijdag, 27 oktober zaterdag, 25 november Herfstwandeling en diapresentatie in Driewegen onder leiding van Jan de Ruiter. Plaats: zaaltje achter de kerk aan de van Tilburghstraat in Driewegen. Aanvang diapresentatie 14.00 uur. (De zaal is open vanaf 13.30 uur.) Dialezing over het verdronken dorp Oud-Rilland door Ron Wielinga, voorzitter van de AWN afdeling Zeeland en Dicky de Koning, projectleider Oud-Rilland van de AWN. (Archeologische Werkgemeenschap Nederland) Plaats: Buijs Ballot College, Bergweg 4 in Goes. Aanvang: 19.30 uur. Buitenbevelandse reis naar de in de zomer opgeknapte 230 jaar oude Werf v/h Meerman in Arnemuiden onder leiding van Ria Geluk van de Stichting Behoud Hoogaars. In de herfst/winter periode zal deze werf worden ingericht en in gebruik genomen door de Stichting Behoud Hoogaars. Plaats: v/h werf Meerman, Zuidwal, Arnemuiden. Aanvang: 14.00 uur. Op 7 april werd door Sandra Dobbelaar van Stichting Landschapsbeheer Zeeland een lezing gehouden over kleine cultuur historische elementen in het Buijs Ballot College in Goes. Zij hield deze lezing voor de Heemkundige Kring De Bevelanden om hen uit te nodigen kleine cultuurhistori sche elementen aan te dragen die voor her stel in aanmerking komen. SLZ kan met een subsidie voor een deel van de kosten en voor uitvoering zorgdragen. Uit de aange dragen elementen wordt er een gekozen die een opknapbeurt krijgt. Voorwaarde is dat de eigenaar van het element van de voor dracht op de hoogte moet zijn en in prin cipe bereid is de helft van de kosten op zich te nemen. (Zie ook De Spuije nr. 67 blz. 27.) Deze boeiende lezing werd bijgewoond door een grote groep belangstellenden die in de pauze en na de lezing van gedachten wis selden over het belang van de kleine cul tuurhistorische elementen en over de ver antwoorde manier waarop ze moeten worden opgeknapt. Inmiddels is er tussen de Heemkundige Kring De Bevelanden en SLZ een uitwisseling geweest van gegevens die verzameld zijn in onze uitgaves over Kleine Monumenten van Yerseke en Kapelle, Biezelinge, Eversdijk en Schore. Daaruit zijn de volgende categorieën naar voren gekomen: Elementen op het erf: a. toegangshekken, b. bijgebouwen (bakkeet, waskeet, varkenshok, wagenhuis), c. regenbak/welput. Versieringen: a. dakversieringen (windwijzer, makelaar, bijzondere waterborden), b. gevelversieringen (luiken, gedenk/gevelstenen, bovenlich ten, bijzondere muurankers). Overige elementen (stoep/grenspalen, bruggetjes, electriciteitshuisjes, enz.). Uit deze veelheid van kleine elementen wordt ons gevraagd een keuze te maken. Het is aan U, onze leden, om deze keuze te maken. Denkt u er nog eens over na en informeer ons zodat wij er samen voor zorgen dat kleine elementen in ere worden hersteld. Tel. 0113 - 313093, e-mail: spuiie@wanadoo.nl In de volgende Spuije informeren wij u nader over onze gezamenlijke acties. 27

De Spuije | 2006 | | pagina 29