Nieuws van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Zeeland Dicky de Koning-Kastelijn Tentoonstelling verdronken dorpen De AWN afd. Zeeland bestaat dit jaar 50 jaar en wil ter gelegenheid daarvan iets laten zien over hun archeologische werk zaamheden en vondsten aan de oever van de Westerschelde. Van 6 juli 2006 tot 6 januari 2007 wordt in het Historisch Museum De Bevelanden een tentoonstel ling gehouden over de verdronken dorpen Valkenisse en Rilland en het gehuchtje Gobbenoord. Fietsroute langs (vlied)bergen en kas teel terreinen Binnenkort komt een boekje met een nieuwe fietsroute uit. Een deel van de tocht hebben wij onder leiding van Ad Beenhak ker gereden op 28 mei 2005 in het kader van '2005 Het Jaar van het Kasteel' met een tussenstop in het middeleeuwse Nisse. De nieuwe fietsroute gaat door het prach tige landschap van de gemeente Borsele, door de polders, over dijken, langs kreken en welen maar vooral langs de vele kleine bergjes (vliedbergen) en voormalige kas teelterreinen, eens het trotse bezit van de vele ambachtsheren. In de gemeente Borsele zijn veel bergjes bewaard gebleven. Door hun strategische ligging aan (vroeger) bevaarbaar water en kruispunten van oude wegen hadden de torens op de bergjes niet alleen een verde digingsfunctie, maar waren ook het status symbool van ambachtsheren en hun fami lie. Slecht enkele ambachtsheren waren rijk genoeg om stenen kastelen te laten bouwen waarvan nog slechts wat resten in de grond bewaard zijn gebleven. In het boekje worden een uitgebreide routebe schrijving, een routekaartje en veel foto's opgenomen en het zal o.a. bij de VW te koop zijn. Let op publicatie hierover in de dag- en weekbladen. Deze nieuwe fiets route werd ontwikkeld door AWN en Heemkundige Kring De Bevelanden. Activiteiten AWN-afd. Zeeland Studiedag 'Hantering van archeologisch materiaal' In het kader van de 50-jarige jubileumvie ring van de AWN, afd. Zeeland organiseert de Landelijke AWN een studiedag op zaterdag 2 september 2006 in het Buijs Ballot Colege in Goes. Op deze dag kunnen de deelnemers kennismaken met de deter minatie, conservering en restauratiepro- blematiek en de verschillende eigenschap pen van vondstmaterialen die bij archeologisch onderzoek worden aange troffen. Het programma is vooral praktijk gericht, waarbij de deelnemers ook worden uitgenodigd om zelf hun vondstmateriaal mee te brengen en specifieke vragen voor te leggen. Voor deze dag zijn specialisten op het gebied van de verschillende mate rialen uitgenodigd, die veelal verbonden zijn aan een universitaire instelling, een archeologisch instituut of bedrijf. Naast lezingen zijn er twee workshops die gaan over: Organisch materiaal: hout - bot - leer - textiel en plantaardig materiaal; Anorganisch materiaal: aardewerk - glas - metalen - natuursteen en vuursteen. Aanvang van het programma: 09.30 uur Buijs Ballot College, Bergweg 4 in Goes. Het speciale tarief voor leden van de AWN en Heemkundige Kring De Bevelanden is 20,- per deelnemer, inclusief werkmateri aal, koffie, thee en lunch. Aanmelden tot uiterlijk 7 augustus a.s. Voor nadere infor matie kunt u mailen of bellen met: AnneMarie Visser, tel.nr. 0164-672635 - e-mail: imvisser@planet.nl Symposium 50 jaar AWN, afd. Zeeland Ook hierbij zijn de leden van de Heemkun dige Kring De Bevelanden van harte wel kom. Nadere informatie kunt u krijgen via: Dicky de Koning, tel.nr. 0113-311813 - e-mail: dickvdekoning@zeelandnet.nl 28

De Spuije | 2006 | | pagina 30