grote kennis over de geschiedenis van Noord-Beveland en vooral over die van zijn familie. De heer Van Voorst Vader wekt de indruk alsof een aantal familieleden filantropen waren. Een citaat uit zijn reactie: 'Ze wer den nauwelijks betaald voor hun vele bestuurlijke activiteiten [wat normaal was in die tijd] en deden dan ook nog geheel of gedeeltelijk geldelijke bijdragen aan de kos ten van openbare werken en scholen'Vol gens de heer Van Voorst Vader waren de inwoners van Noord-Beveland een speciaal soort mensen, hij noemt ze wonderbaarlijk deugdzaam'Ik neem aan dat dit ook gold voor zijn familie. Waar kwam die onbaat zuchtigheid van zijn familie vandaan? Zou het iets te maken kunnen hebben met het feit datje wel heel rijk kunt zijn (gewor den), zonder datje veel aanzien hebt, vooral in de hogere kringen. Moest zoveel goedheid van de familie leiden tot meer aanzien en waardering? Na de hoofdstukken die louter over de poli tieke geschiedenis van de gemeentebestu ren gaan, besteden de schrijvers twee hoofdstukken aan de beide wereldoorlogen, d.w.z. aan de gevolgen ervan in de afzon derlijke gemeenten. De Eerste Wereldoorlog was minder indrin gend (we waren en bleven neutraal) dan de Tweede Wereldoorlog toen Nederland bezet werd door de Duitsers. De Eerste Wereld oorlog ging echter niet ongemerkt aan Nederland, dus ook niet aan Noord-Beve land voorbij. Denk maar aan de mobilisa tie, de Belgische vluchtelingen, de distribu tie van schaarse goederen en aanspoelende zeemijnen. Op 19 januari 1915 ontplofte een zeemijn op de dijk bij Colijnsplaat, die nogal wat materiële schade veroorzaakte. Niemand werd gedood of gewond. In mei 1940 vielen de Duitsers Nederland binnen, ook in Zeeland werd gevochten tot de capitulatie op 17 mei. Op Noord-Beve land vonden geen oorlogshandelingen Afb. 1. Cornelis Zwigtman uit Wissenkerke, voorstelling van verkeer en vervoer te land en te water. Er was een oversteekplaats, een ondiepte in de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beve land, waar men met paard en wagen kon oversteken. (Foto op de omslag van het boek.) 30

De Spuije | 2006 | | pagina 32