Inhoud Woord vooraf Woord vooraf \^^DD£ Baarland, dorp in rep en roer (deel I) G.J. Lepoeter ~V. 2 Mag ik me even voorstellen I Hans Oomen14 Aanwinsten van het museum Frank de Klerk 16 In memoriam Adriaan Jan Blok Gerard Heerebout17 Bevelands heem op het internet18 Retour Völckerdorp: een wandeling Cees de Vries19 De veertien van Kwadendammme Cees de Vries23 Smokkelwaar W.P. den Toom 25 Stichting Behoud Hoogaars 26 Herhaling en aanvulling activiteitenprogramma 2006 Hanny Louisse 27 Herstel van kleine cultuurhistorische elementen27 Nieuws van de AWN afdeling Zeeland Dicky de Koning-Kastelijn28 Boekindruk: Tussen isolement en ontsluiting Hugo de Potter 29 Wonen in een monumentenpand in een monumentenstad (Goes)32 Om te beginnen een korte terugblik op de jaarvergadering die op 17 maart gehouden is. In zijn jaarrede moest de voorzitter tot zijn spijt constateren dat het ledenaantal vorig jaar gedaald was. Enig verloop door opzegging of, helaas, overlijden is bij iedere vereniging onvermijdelijk. Als het goed is wordt dit echter opgevangen door de aanmelding van nieuwe leden. Zeker het vorige jaar is dat bij de Heemkundige Kring niet het geval geweest. Uiteraard wordt er in het bestuur over nagedacht hoe we deze ongewenste ontwikkeling kunnen keren. In ieder geval is het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen de Heemkundige Kring leren kennen. We zijn daarom aanwezig bij allerlei manifestaties en er worden presentaties gehouden voor dorpsraden. Ook willen we ons gaan presenteren door middel van een website. Wellicht zijn er ook leden die ideeën hebben die ons verder kunnen helpen. Dan horen we die graag van u. Gezien het grote aantal inwoners van de Bevelanden en de nog steeds groeiende belangstelling voor geschiedenis, zou het toch mogelijk moeten zijn om de Heemkundige Kring tot (nog) grotere bloei te brengen. Vanuit de vergadering kwam ook de opmerking dat er in de Spuije weinig aandacht geschonken wordt aan Oost Zuid-Beveland. Dat klopt. De oorzaak is eenvoudig: we hebben de laatste paar jaar zeer weinig artikelen ontvangen over dat deel van de Bevelanden. Deze opmerking heeft echter wel wat teweeg gebracht. Er zijn inmiddels al toezeggingen voor artikelen over Yerseke en Krabbendijke. In deze Spuije gaan we zelfs al zover naar het oosten dat we bijna in Brabant zijn: naar Völckerdorp. Cees de Vries neemt ons mee op een wandeling door verleden en heden van dit afgelegen dorp. Daarnaast komt er weer een reeks van onderwerpen aan de orde, van Baarlandse dominees en Hoedekenskerkse smokkelaars tot verdronken dorpen en hoogaarzen. Tevens zal in dit nummer Hans Oomen, de nieuwe directeur van het Historisch Museum De Bevelanden zich aan u voorstellen. We wensen u veel plezier met deze Spuije en hopen u dit najaar weer te mogen begroeten bij een van onze activiteiten. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2006 | | pagina 3