Baarland, dorp in rep en roer (deel d De ambtsperiode van dominee Hermanus van Toll, 1731-1742 G.J. Lepoeter In de Spuije aflevering 55, voorjaar 2002, besteedden we aandacht aan de korte maar heftige ambtsperiode (1739-1742) van dominee Willem Cunel in Oudelande. Het liep er niet goed af voor de predikant. In het vlakbij gelegen Baarland werd men gedurende dezelfde tijd - al dan niet toe vallig - in de persoon van dominee Herma nus van Toll met een vergelijkbare situatie geconfronteerd. In beide gevallen waren het jonge proponenten van ver buiten de provincie, die voor het eerst een predi kantsplaats gingen vervullen en die bij de beroeping de voorkeur kregen boven predi kanten uit de naaste omgeving. Beiden waren ook reeds gedurende hun studietijd door middel van maatregelen van censuur tot de orde geroepen moeten worden. Het verschil was dat het tumult in Baarland langduriger en heviger was. De zaak had er méér dimensies - zoveel dat we moeten volstaan met een greep uit de gebeurtenis sen - en de predikant was er niet snel uit het veld geslagen. Toelichting bij de afbeelding op de voorpagina Het afgebeelde kunstwerk is gemaakt door de uit 's-Heer Abtskerke afkomstige kunste nares Iris de Leeuw. De titel van het werk is: 'Rode draak in Berendorp'. Het bestaat uit een groot rond mozaïek, gebed in een rechthoek van keitjes, bestaande uit 4.500 kleine zwarte granieten steentjes. Daarin is een patroon gelegd van een fragment van de noor delijke sterrenhemel: de Grote Beer (in gele steentjes), de Kleine Beer (in witte steen tjes) en het daartussen liggende sterrenbeeld Draak (in rode steentjes). De Poolster ligt praktisch in het midden van de cirkel. Vanuit het zuidpunt gezien is deze positie aan de sterrenhemel zichtbaar op 1 mei om 24.00 uur. Het 'wankele evenwicht' in dit kunst werk slaat op het vermogen van de rode Draak om twee tegengestelde krachten in balans te houden. De Grote en de Kleine Beer duiden de scheiding der geesten in Baarland aan, die in het dagelijks leven van een gemeenschap kunnen ontaarden in zinloze ruzies. Op kosmisch niveau is zo'n tegenstelling, mits gescheiden door een derde kracht, echter een voorwaarde voor het scheppen van leven. Het symbool van de zonnebaan is de goudkleurige spiraal van roestvrij staal. Dit verwijst naar het hogere beginsel en relativeert aardse beslommeringen. Op het grasveld van Baarland ligt een stuk hemel op aarde. (Bron: De Borselse Bode, 9 mei 1997, pagina 6.) Het dorp Baarland Als we nu op een mooie zomerdag in Baar land komen is het vooral de rust van een kleine dorpsgemeenschap, ver van alle doorgaande routes, die ons opvalt. Niets herinnert meer aan de constatering van Smallegange, zoals hij die tegen het eind van de zeventiende eeuw in zijn bekende kroniek neerschreef. Toen was het in zijn ogen nog een groot en heerlijk dorp, waar in die tijd de beeltenissen van drie belang rijke edelen uit het geslacht Van Renesse - de stichters van het nabij gelegen kasteel Hellenburg - nog in glas-in-loodramen in de kerk te zien waren. Het kerkgebouw was toen trouwens nog in zijn oorspronke lijke vorm als driebeukige hallenkerk uit de vijftiende eeuw intact. Het was een forse dorpskerk die nog altijd blijk gaf van het belang van dorp en kerk uit de periode vóór de reformatie. Toch was in de tijd van Smallegange de glorietijd van Baarland al lang verleden tijd. Ooit was Baarland in de regio wel degelijk van belang geweest. Het eerste schriftelijk bewijs van het bestaan van het dorp 2

De Spuije | 2006 | | pagina 4