Afb. 1. Op deze gravure uit 1743 ziet Baarland er nog uit als een groot en heer lijk dorp, zoals Smallegange het beschreef. (Collectie Gemeentearchief Goes.) dateert van 1275. Een bekend wapenfeit uit de geschiedenis is de slag bij Baarland op 27 oktober 1293, waarin graaf Floris V van Holland de Vlamingen versloeg. Het leverde een grotendeels verwoest dorp op. Bij de herbouw van het dorp werden, in afwijking van de traditionele dorpsontwik keling rondom de kerk, de huisjes zo gebouwd dat centraal aan de oostzijde van de kerk een smal langwerpig plein ont stond. Dit is altijd zo gebleven. Door de komst van het invloedrijke geslacht Van Renesse werd Baarland snel het belangrijkste dorp in het oostelijk deel van het eiland Borselen. De kerk - evenals meerdere andere in de omgeving gewijd aan Sint Maarten - werd groots opgezet. In de kerk waren naast het hoofdaltaar nog vijf altaren aanwezig. Ook het feit dat Baarland een kerk met twee pastoorsplaat sen was, duidt op het belang. De kerk van Baarland werd gesticht als dochterkerk van Vinninge, de oudste kerk in de directe omgeving. De Baarlandse kerk is op haar beurt te beschouwen als moederkerk van Bakendorp en hoogst waarschijnlijk ook van Oudelande. Vanuit Baarland, dat samen met Oude lande en Bakendorp één ambachtsheerlijk heid vormde, werd traditioneel naar een overwicht op de beide andere parochies gestreefd. Een proces tussen de ingezete nen van Baarland en die van Oudelande, in 1509 gevoerd voor het Hof van Holland, laat zien hoe Oudelande zich in het begin van de zestiende eeuw hiervan wilde bevrijden. Ter discussie stond het recht van Oudelande om een accijns te mogen heffen ten behoeve van hun parochiekerk en hun kasseiwegen. In economisch opzicht is het Baarland geruime tijd voor de wind gegaan. De belangrijkste oorzaak hiervan lag in het privilege van 1 juni 1394, waarbij hertog Albrecht van Beijeren aan het dorp toe stemming gaf om op maandag een weke lijkse marktdag te mogen houden. De inwo ners van de hele ambachtsheerlijkheid werd verboden om hun goederen buitenom deze markt te verhandelen. In de vijftiende eeuw werd het privilege met andere uitge breid. Voor het vervoer van goederen en personen was de haven aan de Wester- schelde bij Bakendorp van levensbelang. De weg vanuit het dorp Baarland naar deze haven was een van de eerste verharde wegen op Zuid-Beveland. In 1578 deed de Hervorming op Zuid-Beve land officieel zijn intrede. In de maand oktober werd de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes voor 'de nieuwe religie' in gebruik genomen. Daarna volgde op 1 december van dat jaar in zeven dorpen (in strategisch opzicht de belangrijkste op het eiland) de plaatsing van een predikant. Baarland was één van deze dorpen. In de persoon van Arnold Wiels, aan wie lastige klassikale zaken werden opgedragen en die in 1581 gekozen werd als lid van de provin ciale synode, kreeg Baarland een bekwaam predikant. De Reformatie heeft te Baarland veel tegenstand ondervonden van de ambachts heren, die hun vroegere - katholieke - kerk trouw bleven. Dat zou lang zo blijven. Ook op vele andere plaatsen op Zuid-Beve land is dit voor een spontane ontwikkeling van de Gereformeerde kerk een remmende factor geweest.1' Hermanus van Toll als predikant beroepen Op 29 december 1730 werd de gemeente van Baarland vacant. Op die datum over leed de predikant Cornelis Ossewaarde, die 3

De Spuije | 2006 | | pagina 5