Vaardig en sterk tot Gods eer Het ontstaan van sportbeoefening in protestants-christelijke kring Johan Boogaard In het laatste kwart van de negentiende eeuw ontstonden in Goes diverse sportver enigingen. Eigenlijk was er in die tijd in de meeste gevallen sprake van turnverenigin gen, hoewel er ook werd gekolfd, met de handboog werd geschoten1' en geschaatst.2' In 1886 treffen we de eerste turnvereniging aan onder de naam 'Hercules'. In 1887 werd de gymnastiekvereniging 'Goes' opge richt. Er bestond in die tijd ook een gym nastiekvereniging voor dames.3' Enkel de sportvereniging 'Volharding', opgericht in 1888, heeft de tand des tijds doorstaan en bestaat nog steeds, nu als fusievereniging onder de naam 'Forza Gymnastica'. De gymnastiek werd in die dagen over het algemeen beoefend door jonge mannen, die met name uit gegoede liberale kring voort kwamen. De grote promotor van de licha melijke oefening was de gymnastiekleraar van de Rijks Hogere Burgerschool, de heer P. van der Meulen. In dit artikel wordt beschreven hoe ook in protestants-christelijke kring de sport, met name het turnen, zijn plaats kreeg. Daarbij komt ter sprake hoe moeizaam dit alles tot stand kwam en hoe lang het duurde eer er een volwaardige sportver eniging was ontstaan. Daarom is ook gekozen voor de periode vanaf 1870 tot ongeveer 1940. In die periode zien we de perikelen die kleven aan het ontstaan en de opbouw van een nieuwe vereniging de revue passeren. De Jongelingsverenigingen De protestants-christelijke jeugd was geor ganiseerd in jongelingsverenigingen. In het laatste kwart van de negentiende eeuw kende de stad Goes er drie: - 'Ken den Heer in al uw wegen', opgericht in november 1870. De leden waren over het algemeen van hervormde signatuur. - 'Het Mosterdzaad', opgericht in januari 1874, waarvan de leden hoofdzakelijk uit vrij-evangelische kring kwamen. - 'Openbaringen 3 vers 11b', uit oktober 1885, waarvan de leden hoofdzakelijk van christelijk-gereformeerde origine waren.4' Van de eerste twee verenigingen zijn geen archieven bewaard gebleven. Slechts van 'Openbaringen 3 vers 11b' zijn uitvoerige notulen bewaard in het archief van de Gereformeerde Kerk. Uit deze notulen weten we dat het pro gramma van de wekelijkse bijeenkomsten vooral bestond uit bijbellezingen en bespre kingen, boekbesprekingen en educatieve lezingen over onderwerpen, waarin de christelijke en maatschappelijke deugden een belangrijke rol speelden. Van enige vorm van actief bewegen en gymnastische oefeningen blijkt nergens iets. Nu was sport in die tijd toch vooral nog een randverschijnsel dat alleen in de betere kringen voorkwam. In protestants-christe lijke kring werd gymnastiek gezien als wereldse verleiding, iets waar de jeugd zich maar beter verre van kon houden. Dat de opvattingen over gymnastiekbeoefe- ning bij 'Het Mosterdzaad' en 'Ken den Heer' anders en ruimer zijn geweest dan bij 'Openbaringen' valt niet aan te nemen. Veranderende inzichten In augustus 1888 vond in Goes het grote turnfeest van de Vereniging voor Volksver maken plaats. Deze vereniging, met als officiële naam Vereniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken', was opgericht vanuit het Goese departement van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Het was een liberaal getinte club die zich tot doel stelde om 'het volk op gepaste wijze met uitspanningen en feestelijke bij eenkomsten bezig te houden en goede smaak bij te brengen '.6' In een stadje als Goes, waar weinig grote evenementen plaats vonden, zal dit een spraakmakende gebeurtenis zijn geweest. Ook in protestants-christelijke kring werd dit opgemerkt. De predikanten namen dan ook scherp stelling tegen dit evenement. 8

De Spuije | 2006 | | pagina 10