Afb. 1. De 'moeder'-vereniging van OKK: de Christelijke Jongelingsvereniging 'Goes', opge richt op 14 oktober 1892. Deze foto dateert uit ongeveer 1920. (Uit: Kent u ze nog ...de Goesenaren, deel 1 en 2, Zaltbommel, 1977, 1978.) Toch, tijdens de vergadering van 'Openba ringen 3 vers 11b' op 12 mei 1889 kwam de gymnastiek ter sprake. Een gezaghebbend oud-lid van 'Openbaringen', de heer C. Oranje uit Amsterdam, hield toen een lezing over de CJV in de hoofdstad. In ant woord op vragen bleek dat de Amster damse jongelingsvereniging een soort onderafdeling had waar jongelieden de turnsport beoefenden. De vereniging mocht echter geen leden aannemen omwille van de sport, maar mocht slechts leden, die principieel lid waren van de CJV, tot het turnen toelaten. Voor de Goese situatie was, naar het inzicht van de heer Oranje, de tijd voor het beoefenen van de turnsport nog niet rijp.6' Ondertussen, zo blijkt uit de Goesche Cou rant van 28 maart 1882, was de meer her vormd georiënteerde jongelings vereniging 'Ken de Heer' in het bezit gekomen van een eigen verenigingsgebouw aan de Wijn gaardstraat, dat de naam 'Samuël' droeg 'Ken den Heer' kwam daarmee wat losser te staan van de kerkenraad dan de beide andere verenigingen, die in de consistorie kamers van hun kerken vergaderden.7' Uit de notulen van 'Openbaringen 3 vers 11b' blijkt dat er wat problemen waren met de jongere leden en de leden met een meer praktisch ingestelde belangstelling. Zij waren de voortdurende lezingen, boekbe sprekingen en bijbeltekstuitleggingen eigenlijk een beetje beu. De aandacht ver slapte, ze gingen vervelend doen of ver zuimden de bijeenkomsten steeds vaker. Er werd te veel 'kerkje gespeeld' en men zou moeten omzien naar andere activitei ten.8' De concurrentie met de gymnastiek clubs werd steeds moeilijker. 9

De Spuije | 2006 | | pagina 11