VEREENIGING „Christelijke Bond van Gymnastiek=Veteenigingen in Nederland". mwmïwm- Gevestigd te Utrecht. Opgericht 2 6 Maart 1910. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 28 Juli 1910 No. 66 (gewijzigd bij Kon besluit van 14 flug. 1911 No. 70.) uitgereikt aan de Gymnastiek-Vereeniging^ als van bdvengenoemden Bond. (Ingevolge art. 4 van het Huisb. Regl.) OLst-é- 19/Z KNamens het Bestuur, Voorzitter, Secretaris, Afb. 2. Diploma, uitgereikt aan OKK in januari 1912. (Gemeentearchief Goes, archief OKK.) Op naar een fusie In 1889 was het binnen CJV-verband al gekomen tot de oprichting van een christelijke harmonie onder de naam 'Hosanna'. Merkwaardigerwijs ging het initiatief uit van de meest orthodoxe jongelingsvereniging 'Openbaringen 3 vers 11b'. De beide andere jongelingsver enigingen hadden na gezamenlijk overleg geen interesse. 'Openbaringen' zette de oprichting toch door. Als dirigent werd aangesteld de heer J. de Jonge, die ook betrokken was geweest bij de oprichting van de harmonie 'Euphonia'. De dirigent stond bekend als een liberaal; zijn muzikale kwaliteiten werden echter boven zijn principiële standpunt gesteld.9' De oprichting van de harmonie gaf bij de jongelingsvereniging een flinke ledenaan- was. Zodoende stak een oud probleem de kop weer op: louter om de muziekbeoefe ning kon je geen lid worden. Een lid van 'Hosanna' was dus altijd in de eerste plaats lid van één der jongelingsverenigingen. Ondertussen waren er tussen 'Openbarin gen' en 'Ken den Heer' al zoveel contacten, dat er stemmen opgingen om tot nadere samenwerking te komen, hoewel er binnen 'Openbaringen' nog al wat bedenkingen waren, vooral uit orthodoxe hoek. Toch leidde dit in 1892 tot een samengaan van beide verenigingen.10' Het is niet helemaal duidelijk of de nieuwe fusieclub een nieuwe naam kreeg. In een verslag in de Goesche Courant van 31 okto ber 1893 is sprake van de jaarvergadering van de 'Christelijke Jongelingsvereni ging',11' terwijl op 19 december 1907 in dezelfde krant gesproken wordt van de 'Christelijke Jongelingsvereniging 'Goes'.12' Het vergaderlokaal werd het gebouw 'Samuel' aan de Wijngaardstraat. Gymnastiek in christelijke kring Bij de voormalige jongelingsvereniging 'Ken den Heer' werd al sinds ongeveer 10

De Spuije | 2006 | | pagina 12