Op zoek naar Driewegen 'Rondleiding in de tijd' door Jan de Ruiter Cees de Vries Het is er allemaal te vinden: twee kerken, een heus gemeentehuis, een begraafplaats met het graf van de onbekende soldaat (maar zonder eeuwige vlam), een dorpshuis waar je een goed glas bier kunt krijgen en dus ook een voetbalclub, een basisschool om iets te leren, een aannemer om iets te bouwen, boeren en buitenlui. Al deze activiteiten en voorzieningen zijn te vinden op of om drie geplaveide wegen die als linten aan elkaar vastzitten en je kunt dus met recht zeggen dat Driewegen de strik op de Zak is. Het dorpje, waarvan de wegen allang niet meer naar Rome leiden is in de loop der tijd uitgebreid beschreven. De geschiedenis van het dorp Driewegen 1585-1993 door A. Krijger, Toponymie van de gemeenten Driewegen-Coudorpe en Overzande van J. Boonman, Driewegen en Ellewoutsdijk in oude ansichten door C. van Winkelen en Baarland, Driewegen, Ellewoutsdijk en Overzande in oude ansichten door A.E.M. Kuiper-Timmermans en L.J.Moerland, uitgegeven in het kader van de Europese Bibliotheek. Er zal nog wel meer over Drie wegen geschreven zijn en er zal over Drie wegen nog geschreven worden. In ieder geval door Jan de Ruiter, die binnenkort een boek over Driewegen laat verschijnen en een voorproefje geeft van wat ons straks in zijn boek te wachten staat. Driewegen is niet van gisteren maar veel ouder en haar geschiedenis begint al in de dertiende eeuw toen, een groot schorrenge- bied in de Zwake werd bedijkt en Coudorpe werd gesticht. Uit opgravingen in de omge ving blijkt dat er in de tweede eeuw na Chr. al landbouw- of veeteeltactiviteiten waren en dat de Romeinen in die omgeving ook al actief waren, maar van een romani sering van deze binnenlanden is tot op heden niet gebleken. Wat ook interessant is, is de vondst van twee houten palen van taxus en den in fos siele staat, met een ouderdom van onge veer 4000 jaar. Ook aan de noordkant van het verdronken land van Saeftinghe zijn resten van boomwortels gevon den van ongeveer 6000 jaar oud. En in Terneuzen zijn tij dens de aanleg van het kanaal dezelfde versteende boom stammen gevonden. In zijn Cronyk van Zeeland rept Smal- legange hierover: 'Als nog in sommige deelen van dese lan den worden boomen onder 'd aerde gevonden'. Hieruit blijkt, dat Zeeland voor de zee-

De Spuije | 2006 | | pagina 30