spiegelrijzing een groot aaneengesloten gebied was. Aan het begin van het Holo- ceen, zo'n 10.000 jaar geleden, stond de zeespiegel ongeveer 130 meter lager dan thans. Ook de Noordzee stond droog en je kon te voet naar Engeland. Vanuit de halve cirkel Coudorpe, Ellewoutsdijk en Oudelande werden in de laatste decennia van de dertiende eeuw de Oudelandse Polder, de Noordpolder en in ca. 1300 de Stormpolder ingedijkt. Ook de Coudorpse Polder werd omstreeks 1300 aangewonnen. De Lange Marepolder geeft, vanwege de langgerekte vorm aan dat de inpoldering moet hebben plaatsgevonden toen de Zwakestroom nog actief was. Toen de Zakpolder in ongeveer 1360 bedijkt was, werd door deze polder en de Lange Marepolder een weg aangelegd naar het midden van de Coudorpse Polder, waar ook een weg uit Coudorpe uitkwam. Op het kruispunt van beide wegen met de weg die oost-west liep, de Paulushoekseweg, ont stond het gehucht Driewegen. Driewegen ontwikkelde zich hierna tot een dorp met een kapel. De naam Coudorpse Polder werd vervangen door Driewegenpol der en Driewegen trad als woonkern geheel in de plaats van Coudorpe omdat de bewo ners in de loop der tijd hieruit wegtrokken vanwege overstromingsgevaar. De lezing van Jan de Ruiter werd gehou den in de hervormde kerk van Driewegen. Dit is een rechthoekig zaalkerkje en het is volgens de gedenksteen boven de ingang gesticht in 1678 door Frederik van Emme rik van Watervliet. Het aanzicht van de kerk bestaat uit een imposante bakstenen gevel versierd met natuurstenen beeld houwwerk. Helaas zijn bij een restauratie afb. 2. N-H kerk. (Foto J. de Ruiter.) 29

De Spuije | 2006 | | pagina 31