Cursus geschiedenis Goes: in het voetspoor van notaris Mels Frank de Klerk In Goes leeft in de tweede helft van de zes tiende eeuw notaris Cornelis Janszoon Mels. Er zijn in deze tijd nog meer notaris sen in Goes werkzaam, maar van Mels bleef het oudste archiefmateriaal bewaard. Het gaat om een fragment van een notaris protocol uit de jaren 1562-1564. Van geen enkele andere Zeeuwse stad bleven nota risakten uit deze tijd, van vóór de Reforma tie, bewaard. Dit maakt het materiaal uniek, en de moeite waard om te bestude ren. In de akten komen diverse kerkelijke instanties voor die dan nog bestaan; pas een vijftiental jaren later verdwijnen deze onder druk van de Reformatie. Daarnaast maakt de notaris akten voor een uiteenlo pende klandizie, waar tal van bijzonderhe den over Goes en Zuid-Beveland in naar boven komen. Mels is niet alleen notaris, hij is ook één van de drie procureurs voor de vierschaar in Goes. Aan de hand van de zittingen van de vierschaar is het functio neren van Mels ook hier te volgen. De akten uit de jaren 1562-1564 zijn toevallig bewaard gebleven, maar het zijn ook jaren die buitengewoon belangrijk zijn in de Nederlandse geschiedenis. Ze vormen de aanloop naar de eerste geweldsuitbarsting van 1566 (Beeldenstorm), gevolgd door de repressie onder Alva, uitmondend in de Opstand en het ontstaan van de Republiek. Mels is de kapstok waaraan de cursus wordt opgehangen. Met notaris Mels verdiepen we ons in de jaren zestig van de zestiende eeuw, die bol stonden van de spanningen en veranderin gen. In de cursus is naast aandacht voor de inhoud van de notarisakten en rechtbank verslagen ook ruimte voor beeldmateriaal. Hoe moeten we ons de notaris voorstellen, waar woont hij, hoe ziet zijn kantoor eruit, wat houdt zijn functie precies in, welke richtlijnen heeft hij, hoe werkt de vier schaar, wat is de rol van een procureur hierin. Door tal van thema's door de ogen van Mels te bekijken krijg de cursist een aansprekend en verrassend beeld van het Goes uit het midden van de zestiende eeuw. Bijkomend voordeel is dat de schrijfhand van Mels (of van zijn klerk) buitengewoon fraai is om te zien. De periode van het pro tocol van Mels is zonder meer een schar nierpunt: een afsluiting van de middeleeu wen, en de bakermat van de moderne tijd. Met de periode 1562-1564 kun je teruggrij pen naar de vijftiende en begin zestiende eeuw, en vooruitkijken naar de tijd die komen gaat, tot ca. 1600. De cursus is samengesteld en wordt gege ven door Frank de Klerk van het Gemeen tearchief Goes. De lokatie is het gemeente huis aan de M.A. de Ruyterlaan. De duur bedraagt 4 avonden, dinsdag 16, 23, 30 januari en 6 februari 2007. Onderdeel van de cursus is een wandeling door de binnen stad, letterlijk 'in de voetsporen van Mels'. Deze zal in een weekend gehouden worden. De lessen hebben de volgende onderwer pen: 1. het kantoor van de notaris 2. de stad van de notaris 3. de wereld van de notaris 4. de cultuur van de notaris. De cursus is niet onder één noemer te van gen: er zit enige kunst in, maar ook poli tiek, recht, godsdienst, mentaliteit, oud schrift, etc. Het is voor de eerste maal dat een dergelijke cursus is opgezet door het Gemeentearchief van Goes. Het is een ver volg op de oud-schriftcursussen die jaren lang georganiseerd zijn. Als deze opzet aanslaat dan zullen er meer periodes uit de Goese/Bevelandse geschiedenis op deze manier voor een cursus bewerkt worden. De cursus is bedoeld voor geïnteresseerden in de Goese geschiedenis, en in de tijd van de Opstand. Elke liefhebber van regionale 36

De Spuije | 2006 | | pagina 38