Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Schermutselingen bij Camperlandsche Veer op 13 december 1813 J. van Haver Reacties van lezers Vaardig en sterk tot Gods eer Johan Boogaard Boek over twee buitenplaatsen in Kloetinge Nieuws uit het museum Hans Oomen Maria Brinkmans W.P. den Toom Baarland, dorp in rep en roer (deel II) G.J. Lepoeter Op zoek naar Driewegen Cees de Vries Een tragedie in Kats Albert L. Kort Zoekplaatje Genealogie Remijn A. J. Barth Bevelands heem op het internet Cursus geschiedenis Goes: in het voetspoor van notaris Mels Frank de Klerk Aanwinsten van het museum Boekindruk: Boven water Frank de Klerk 15 16 17 18 28 31 34 35 35 36 38 39 1 2 7 8 Wie nog op zoek is naar een origineel cadeau voor onder de kerstboom (of voor een andere feestelijke gelegenheid) kan vanaf nu terecht bij het Historisch Museum De Bevelanden. Daar is een cadeaubon verkrijgbaar waarmee u iemand het lidmaatschap kunt geven van de Heemkundige Kring en/of de Vereniging van Vrienden van het Museum. Eigenlijk geeft u op die manier een heel pakket activiteiten, zoals: dorps wandelingen, lezingen over allerlei onderwerpen, bezoeken aan monumenten in de Bevelanden en jaarlijks een buitenbeve- landse excursie. Daarbij driemaal per jaar toezending van het tijdschrift de Spuije met historische thema's en wetenswaardigheden over de vereniging. Het is de bedoeling om de Vereniging van Vrienden van het Museum actiever te maken. Over die plannen kunt u lezen in de bijdrage van museumdirecteur Hans Oomen. Ook als maar een deel van de plannen gerealiseerd wordt, maakt dat het lidmaatschap nog aantrekkelijker. De cadeaubon is ook verkrijgbaar via de op de binnenzijde van het voorblad vermelde adressen. Daar staan ook de tarieven vermeld. In deze nieuwe Spuije vindt u weer een aantal artikelen over uiteenlopende onderwerpen. We beginnen deze keer op Noord-Beveland waar burgers bij Camperlandsche Veer in 1813 slaags raakten met Franse soldaten die daar aan land wilden gaan. Het werd een verbeten strijd met slachtoffers aan beide zijden. J. van Haver verhaalt hoe de slag verliep en daarna voortleefde in de herinnering. Het volgende artikel gaat over de sportbeoefening in protestants-christelijke kring. Ook daar waren eind negentiende eeuw mensen die zich met de turnsport bezighielden. Over verenigingen met intrigerende namen als 'Openbaringen 3 vers 11b' gaat de bijdrage van Johan Boogaard. Verder vertelt G.J. Lepoeter hoe het afliep met de perikelen rond de Baarlandse dominee Van Toll. De gebeurtenissen in deel I doen het ergste vrezen voor het verdere verloop van zijn predikantschap. Naast deze langere artikelen is er ook weer een groot aantal kortere bijdragen, die u naar wij hopen met plezier zult lezen. Tot slot wensen wij u alle goeds voor het jaar 2007. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2006 | | pagina 3