Boekindruk Boven water. De watersnoodramp van 1953 in Oost-Zuid-Beveland in woord en beeld. I.M. van Loo, C. van den Bovenkamp, M. Sinke. Kruiningen 2005. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandel voor €32,50. Een enthousiaste inwoner van Kruiningen, Sjaak van Loo, heeft zich de afgelopen jaren druk beziggehouden met het verza melen van foto's en verhalen over de Watersnoodramp van 1953 in de gemeente Reimerswaal. Door een systematische aan pak en het gebruikmaken van de mogelijk heden die tegenwoordig de computer biedt groeide zijn bestand aan foto's snel. Er kwam steeds meer onbekend beelmateriaal boven water. De historisch geïnteresseerde uitgeverij Van Velzen uit Krabbendijke (ook de drukker van de Spuije) toonde in een vroeg stadium interesse om van foto's en verhalen een nieuw boek over de Ramp te maken. Een nieuw boek? Klopt, want al in 1953 gaf deze uitgeverij een boek uit over de Ramp in ditzelfde gebied. Dit oude boek, met donkerrode kaft en opvallend genoeg in liggend-A4 uitgevoerd, stond bij mijn ouders in de kast. Met enige regel maat keek ik er in. Sommige foto's zie ik nog steeds voor me, zo'n indruk maakten ze. Steeds als ik het boek terugzette was ik onder de indruk van de verwoesting en het leed dat uit de beelden sprak. Onvoorstel baar dat al die schade weer her steld kon worden. In dit nieuwe boek, dat eveneens in liggend-A4 formaat is uitgevoerd, komen alle dorpen van de gemeente Reimerswaal aan bod, ook die niet onder water liepen. In korte tek sten beschrijven mensen die de ramp meemaakten hun ervaringen. Ook andere schrijvers duiken in de gebeurtenissen van 1953. Deze ver halen zijn de moeite van het lezen waard, hoewel de ene schrijver zijn herinneringen iets beter formuleert dan de andere. De teksten betreffen ook merendeels de Rampnacht en de dagen daarna. Over hoe het ver der ging en dan met name over de technische aanpak van het dijkherstel, kom je in het boek weinig aan de weet. Wanneer was Waarde weer droog, waar zitten die caissons bij Kruiningen, derge lijke vragen worden niet beantwoord. Ik denk dat dat ook niet hoeft in dit boek. Het boek moet het voornamelijk hebben van de emotionele waarde van de foto's. Die zijn er in een kolossaal aantal en ze ontroeren nog steeds. Het is de enorme voorraad foto's die sterk de aandacht trekt. Bij het bekijken van de overwegend vlijmscherpe foto's, waarvan sommige in kleur overvalt je opnieuw de verbazing over de natuurramp die Zeeland in 1953 trof. Eenmaal in het boek begonnen dwaal je er urenlang in rond. Daarbij helpt het plezierige formaat, en ook de zorgvuldige afwerking. Aan alles kun je merken dat met liefde aan dit boek gewerkt is. De kwaliteit van de foto's en het papier zijn uitstekend, de opmaak is verzorgd en alle mensen die hebben meege- afb. 1. Kruiningen, Rijksweg, panorama met bootje. (Foto uit het boek.) 39

De Spuije | 2006 | | pagina 41