Veerweg .pSPRnj. Franse Batterij Kogelhof Route Afb. 1. Detail van de kadasterkaart Sectie Wissenkerke uit 1817 (Jacobapolder tweede blad) met het 'Kamperlandse Veer'. Aangegeven zijn de boerderij die later Kogelhof werd genoemd en de Franse batterij. (Collectie Archief gemeente Noord-Beveland.) burgerwacht besloot in verband met het naderende gevaar niet te wachten op ver sterkingen uit Colijnsplaat. Men wilde de Franse troepen zodra ze geland waren meteen weer terugdrijven naar het water. De Fransen waren goed bewapend met geweren, bajonetten en sabels. De bewoners van Noord-Beveland waren slechts bewa pend met een paar jachtgeweren, sabels, dolken en voorts wat men maar te pakken kon krijgen, zoals hooivorken, rieken, hou welen en bijlen. Onder de groep Noord- Bevelanders bevonden zich ook enkele vrou wen die actief aan de strijd deelnamen. De Fransen kwamen bij het zwarte huisje aan land.2) De aanvoerder van de Fransen werd door de Noord-Bevelanders herkend als de vroe gere commandant van het eiland. Deze had zich tijdens de bezetting niet erg geliefd gemaakt. Men wilde vooral hem te pakken nemen. Onder luid geschreeuw viel de bur gerwacht de totaal verraste Fransen aan. De commandant van de Fransen die met een onderofficier een eind voor de soldaten uitliep werd door Marinus Janse de Nooijer (veerman van het Camperlandsche Veer) en Jan Mulder (timmermansknecht te Wissen kerke) aangevallen met hooivorken en ont wapend. De Franse soldaten hadden niet gerekend op enige weerstand van betekenis en zij vluchtten in paniek naar de boten om zo snel mogelijk weer te vertrekken. De buiten zinnen geraakte inwoners gaven de strijd echter niet op en omsingelden een groep Fransen. De Fransen werden na een gevecht krijgsgevangen gemaakt. Een jonge luite nant probeerde zijn manschappen weer te reorganiseren tot een strijdgroep en liet het vuur openen op de Noord-Bevelanders. Nu raakten de inwoners door het dolle heen en negeerden de op hen afgevuurde kogels. De Franse luitenant werd ontwapend en afge voerd door Aarnoud Rademaker (winkelier te Kortgene) en Cornelis de Boo (schipper te Wissenkerke). Verder werd nog een andere groep soldaten gevangen genomen en ont wapend. De overige Franse soldaten vochten voor hun leven en probeerden de schepen te bereiken. Na een verwoede strijd lukte dit en de schepen vertrokken meteen richting Veere nadat het overgebleven deel van de 3

De Spuije | 2006 | | pagina 5