Franse soldaten aan boord was genomen. De Franse gewonden werden afgevoerd naar de Grote Kerk in Veere die toen gebruikt werd als hospitaal. De volgende dagen overleden nog enkele Franse soldaten die ernstig gewond waren geraakt. Afb. 2. Ansichtkaart van de Grote Kerk van Veere omstreeks 1900. (Collectie Archief gemeente Noord-Beveland.) Ook onder de verdedigers waren slacht offers te betreuren, zoals de eerder genoemde Jacob Flipse en Jacob de Looff met een doorschoten voet en Jacobus van de Moere (schipper te Wissenkerke) met een bajonetsteek in zijn zij. Jan van Gilst (uit Kortgene) had een bajonetsteek in zijn hand gekregen en Barend Ribbe had een paar slagen op zijn hoofd gekregen met een geweerkolf. Op last van de burgemeester van Wissenkerke werden de krijgsgevange nen afgevoerd en overgebracht naar Zierikzee. Toen de schermutselingen voorbij waren kwamen de versterkingen uit Colijnsplaat ter plaatse. Nadat de rust was weergekeerd werden de wachtposten versterkt. Men hield er reke ning mee dat de Fransen een tweede poging zouden wagen om een landing uit te voeren. Tot zover het honderd jaar later opgestelde rapport. Nader onderzoek Sedert begin december 1813 lag er een kleine Engelse vloot op de Roompot. De Engelse bevelhebber van deze vloot, Lord Stewart, had op 8 december 1813 zonder bloedvergieten de stad Zierikzee ingeno men. Het in deze stad liggende zwakke Franse garnizoen, merendeels bestaande uit kustwachters en veteranen, had de stad na een ultimatum van de Engelsen verlaten. In Zierikzee werd een nieuw voorlopig stadsbestuur benoemd. Een aan tal Franse douaniers buiten de stad had niet gemerkt dat de stad inmiddels in Engelse handen was gevallen en zij wer den krijgsgevangen gemaakt. Enkele dagen later werden deze krijgsgevangenen met de in de haven liggende en buitge maakte Franse oorlogsbrik 'le Butzler' naar Engeland overgebracht. Ondertussen hielden de Fransen hun machtsbasis op Walcheren nog stevig in bezit. Ter verdediging tegen de Franse strooptochten vanuit Walcheren werden wapens en munitie vanuit het bevrijde Zierikzee gestuurd naar Stavenisse, St. Maartensdijk en Goes.3' De Franse commandant in Veere, generaal Gilly, kreeg al snel spijt van de snelle ont ruiming van Noord-Beveland door zijn troepen begin december. Op 13 december gaf hij het bevel voor een nieuwe landing op Noord-Beveland onder leiding van de vroegere commandant van dit eiland. Moet dit als een moedige of als een onbezonnen daad worden gezien, omdat de Engelse oorlogsschepen zichtbaar vanuit Veere op de Roompot lagen? Het was duidelijk een militair-strategische beslissing.4' De Fransen wilden Colijnsplaat opnieuw bezetten om een landing van de Engelsen vanuit de in de Roompot liggende schepen te voorkomen. Enkele dagen na het treffen tussen de Fransen en de Noord-Bevelanders gingen enkele Engelse schepen voor anker in het Veerse Gat. Dit nam de dreiging weg voor een tweede Franse invasie op Noord-Beve land. De Franse troepen gaven nu snel hun Walcherse posities op en vertrokken uitein delijk richting Frankrijk.5' Nu rijst de vraag waarom de Engelse oor logsschepen een week lang, d.w.z. van 8 tot 15 december 1813 op de Roompot ble ven liggen, ondanks dat men de Franse schepen door de geringe afstand bij Veere 4

De Spuije | 2006 | | pagina 6