Schermutseling Camperlandseveer 1813 |p# Afb. 3. Figuratieve schets van de strijd in 1813. Op de achtergrond is de stad Veere zichtbaar met een aantal Franse oorlogsschepen. (Uit: 'Staal van Zeeuwschen Heldenmoed' door Cornells Zwigtman.) kon zien liggen. Er kan geen andere reden zijn geweest dan dat men het niet aan durfde om het Veerse Gat binnen te varen. Voor schepen met een bepaalde diepgang was het Veerse Gat zonder beloodsing niet zonder gevaar. Jacob van Lennep geeft 10 jaar later in het bekende dagboek van zijn voetreis in 1823 een veelzeggende sfeertekening van dit ondiepe en modderige gebied. Hij schrijft het volgende: 'Om elf uur kwamen wij bij het veer [in Veere]. Een roeibootje bracht ons niet aan de wal maar aan het slik. Van de plaats waar wij aankwamen moesten wij nog een halfuur naar het veer aan de overkant [het Camperlandsche Veer] ploeteren door water of moeras, waarin wij tot aan onze schenen wegzakten'F Uit deze beschrijving blijkt dat bij laag water nog een behoorlijke tocht door de modder moest worden afge legd om het vasteland van Noord-Beveland te kunnen bereiken. Aangenomen moet worden dat secretaris Van der Heijde in 1913 bij de reconstructie van de gebeurtenissen van honderd jaar geleden nog kon putten uit toen nog aan wezige archiefstukken. Zeker is dit niet. De vraag moet worden beantwoord of het held haftige verzet van de Noord-Bevelanders in latere periode te mooi is weergegeven. Archiefonderzoek naar de gesneuvelde Jacob Flipse uit Kortgene leverde het vol gende op. Volgens de akte van de burger lijke stand van Kortgene is hij inderdaad overleden op 13 december 1813 te Kamper land. In de akte staat niets vermeld over de doodsoorzaak of een verwijzing van enig treffen met de Fransen te Kamperland. De lidmatenlijst van de Hervormde Kerk van Kortgene gaf hierover wel informatie. In deze lijst staat inderdaad aangetekend dat Jacob Flipse is gesneuveld tijdens een tref fen met Franse soldaten op het Camper landsche Veer. Jacob Flipse was ongehuwd en woonde samen met zijn zuster Francina 5

De Spuije | 2006 | | pagina 7